Giresun Ziraat Odası Başkanlığı

Facebook

Başkanımız

Başkan

“ÜRETİCİ ‘OLTA’YA GELMEZ”

“ÜRETİCİ ‘OLTA’YA GELMEZ”


Serbest piyasada düşüşünü sürdüren fındık fiyatı, Ziraat Odalarını harekete geçirdi.
Fındık fiyatındaki bu düşüş, ürünün asıl sahibi üretici nezdinde tepkiyle karşılanıyor.
Giresun Ziraat Odası Başkanı Nurittin Karan, fındık fiyatındaki düşüşe tepki göstererek, “üretici ‘olta’ya gelmez” dedi.
Üreticinin alın terini ucuza kapmaya çalışan aktörlere tepki gösteren Giresun Ziraat Odası Başkanı Nurittin Karan, fındık üreticisinin bugüne kadar ‘olta’ya gelmediğini bundan sonrada gelmeyeceğini belirtti.
“EMANETİN EMANETİ OLMAZ!”
Nurittin Karan yaptığı açıklamada, fındık fiyatında bir panik havası oluşturularak, üreticinin emanetteki ürünlerini bozdurulmaya çalışıldığını ifade etti.
Karan, “Emanetin emaneti olmaz, emanete ihanet edilmez” sözünü hatırlatarak;
“Bugün üreticinin güvenip emanet ettiği malına ihanet edenler, yarın bunun faturasını misli misline öder. Atalarımızın dediğini gibi “Ağlayanın Malı Gülene Hayır Etmez”. Sezon başı üreticinin fındığını depolayıp ihtiyacını karşılayanlar şimdi kardan kar vermemenin hesabını yapıyor. Fındık fiyatıyla oynayanlar artık bu oyundan vazgeçmelidir. Bir taraftan üreticinin alın teri üzerinden prim yapıp övüneceksin. Diğer taraftan üreticinin hakkı olan fındık fiyatını kafana göre düşüreceksin. Yokla öyle yağma. Üretici olmazsa, ne tüccar olur nede ihracatçı olur. Artık herkes şunu çok iyi biliyor ki, dünya Türk fındığı yiyor. Türk fındığının çürüğü dahi para ediyor. Üreticiler adına bir kez daha fındık fiyatıyla oynayanları bu oyunlarından vazgeçmeye çağırıyoruz. 14-15 liradan fındık alıp da satamayarak denize mi döktünüz? Yoksa kırıp kırıp yediniz mi? satıp para kazandınız. Allah daha çok kazanmayı nasip etsin gözümüz yok. Ama bizim da alın terimizle oynamayın” dedi.
“15 LİRANIN ALTINDA BİR FİYATI KABUL ETMİYORUZ”
Karan, sezon başından beri 15 liranın altında bir fiyatı kabul etmediklerinin bir kez daha altını çizerek, fındık fiyatı yeniden yükselişe geçip 15 lira seviyesine ulaşana kadar direnmeye devam edeceklerini, emanette fındığı bulunan üreticileri de direnmeye çağırdı.
Karan, fındık fiyatındaki düşüşün sürmesi durumunda, Ziraat Odaları olarak gerekli girişimlerde bulunarak üreticinin hakkını sonuna kadar savunacaklarını da kaydetti.
Karan, serbest piyasada, Giresun kalite tombul fındığım kilogramının 11 lira, levant kalite fındığın kilogramının ise 10.50 liraya kadar gerilediğini sözlerine ekledi.


130,00TL