Giresun Ziraat Odası Başkanlığı

Facebook

Başkanımız

Başkan

‘Rekolteyi inandırıcı bulduk´ GZO Başkanı Karan, Bakan Çelik tarafından açıklanan 2016 tahmini fındık rekoltesiyle ilgili ne dedi?

‘Rekolteyi inandırıcı bulduk´  GZO Başkanı Karan, Bakan Çelik tarafından açıklanan 2016 tahmini fındık rekoltesiyle ilgili ne dedi?


‘Rekolteyi inandırıcı bulduk´

Giresun Ziraat Odası Başkanı Nurittin Karan, 2016 ürünü tahmini fındık rekoltesinin Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik tarafından açıklanmasının, kamuoyunda her yıl yaşanan rekolte tartışmalarını ortadan kaldırdığını söyledi.

GZO Başkanı Karan, 2016 ürünü tahmini fındık rekoltesinin Bakan Çelik tarafından, 468 bin ton olarak açıklandığını hatırlatarak, beklentileri yönünde açıklanan bu rakama güvendiklerini vurguladı.

‘NİHAYET SESİMİZE KULAK VERİLDİ´

‘Geçmiş yıllarda sektördeki bazı kurumlar kendilerince rekolte açıklardı. Bu açıklamalar tartışmaları da beraberinde getirir, piyasada kafa karışıklıklarına neden olurdu´ diyen Karan;  ‘Biz yıllardır bu soruna bir çözüm bulunmasını, rekoltenin devletin en yetkili kurumu olan Bakanlık tarafından yapılmasını savunuyorduk. Nihayet sesimize kulak verildi ve rekolte sayın bakanımız tarafından açıklandı. İlk kez gerçekçi ve inandırıcı bir rakam ortaya çıktı´ değerlendirmesinde bulundu.

‘GİRESUN´DA REKOLTE YÜZDE 50 DÜŞTÜ

Giresun Ziraat Odası Başkanı Nurittin Karan, ‘Giresun´da fındık rekoltesinde yüzde 50 düşüş olduğunu´ savunarak; ‘Giresun´da ortalama fındık rekoltesi 110 bin ton civarında. Yapılan tespit çalışmaları sonucu tahmini rakam önümüzdeki sezon için 54.797 ton. Giresun rekoltesinde yüzde 50´lik kayıp söz konusu. Özellikle külleme, başta zirai don ve fırtına olmak üzere doğa olayları, rekolteye ciddi zarar verdi´ dedi.


130,00TL