Giresun Ziraat Odası Başkanlığı

Facebook

Başkanımız

Başkan

İtalyan ve İspanyol Üreticiler Fındık Bahçelerini Gezdi

İtalyan ve İspanyol Üreticiler Fındık Bahçelerini Gezdi


 

İtalyan ve İspanyol fındık üreticileri, Türk fındık tarımı yerinde görmek için Giresun’a geldi.
Ordu Ticaret Borsası, Ordu Valiliği, Ordu Üniversitesi ve Altınordu Ziraat Odası, İtalya Tuscia Üniversitesi ve İspanya IRTA Araştırma Merkezi ortaklığında yürütülen “Fındık Üretiminde Modern ve Geleneksel Uygulamaların İncelemesi” projesi kapsamında Ordu ve Giresun illerini ziyaret eden İtalyan ve İspanyol fındık üreticileri Giresun Ziraat Odasını ziyaret etti. Tuscia Üniversitesi’nden akademisyen Valerio Cristofori ve IRTA Araştırma Merkezi’nden araştırmacı Merce Rovira başkanlığındaki heyet, Giresun Ziraat Odası Başkanı Nurittin Karan’dan Türkiye’deki fındık üretimi hakkında bilgi aldı. Karan, İspanyol ve İtalyan fındık üreticilerine çiftçi yapısından üretime, fındık fiyatından verime fındıkla ilgili birçok konuda bilgi aktardı. Daha sonra Ziraat Odası Başkanı Nurittin Karan nezaretinde fındık bahçesine geçen heyet, özellikle Giresun kalite tombul fındık üzerinde gözlemleme yaparak, Ziraat Odası Tarım Danışmanlarından bilgi aldılar. Bahçe, ocak ve dal yapısını inceleyen İspanyol ve İtalyan fındık üreticilerine bakım ve ilaçlama hakkında bilgiler verildi.
Giresun ekonomisinin tarımsal alanda fındığa bağlı olduğunu belirten Karan, son yıllarda zirai don, fırtına gibi doğal afetlere bağlı olarak, Türk fındık üretiminde önemli oranda düşüş yaşandığını, ayrıca 100 yılı bulunan fındık bahçelerinin ekonomik ömrünü doldurduğunu vurgu yaparak, bunlara bağlı olarak bir dekar alanda verimin 80-90 kilograma kadar düştüğünü ifade etti.
İtalya Tuscia Üniversitesi’nden akademisyen Valerio Cristofori, İtalya’nın Türkiye’den sonra dünyada en fazla fındık üreten ülke olduğunu ifade ederek, Türkiye’de fındık tarımını yerinde görmekten memnun kaldıklarını kaydetti.
İtalyan fındık kültürü ile Türk fındık kültürünü karşılaştırmaları açısından ziyaretin büyük bir fırsat olduğunu belirten Cristofori, “Fındık tarımında, Türkiye, İtalya ve İspanya’da çok farklı uygulamalar var. Bu uygulamaların paylaşımı bizim için çok önemli. Bu paylaşımlarımızı çiftçilerimizle analiz ederek, verime katkı sağlamasını amaçlıyoruz. Bu paylaşımlar aynı zamanda kalite ve pazarlamayı artıracaktır” dedi.
İspanya IRTA Araştırma Merkezi’nden araştırmacı Merce Rovira ise, projenin amacının fındık üretimi yapan 3 ülke arasında paylaşım sağlayarak, deneyimleri artırmak olduğunu ifade etti. Altınordu Ziraat Odası Başkanı Selami Akarsu’nun eşlik ettiği heyet, Giresun Fındık Araştırma Enstitüsü de ziyaret ederek, enstitü yetkililerinden fındık çeşitleri ve üretimi hakkında bilgi aldılar.


130,00TL