Giresun Ziraat Odası Başkanlığı

Facebook

Başkanımız

Başkan

FINDIKTA GİZLİ OYUN

FINDIKTA GİZLİ OYUN


GZO Başkanı Nurittin Karan, fındık fiyatının gerçek değerinden işlem görmesinden birilerinin rahatsızlık duyduğunu, gizli bir elin fiyatlara müdahale ettiğini, bununda fındığa ve üreticilere zarar vereceğini ifade etti.

Giresun Ziraat Odası Başkanı Karan, 15 lira seviyelerine kadar yükselen fındık fiyatının birden ani düşüşe doğru yöneldiğini de dikkat çekti.
Kasım ayı birlikte fındık fiyatının yükselerek 15 liraya kadar ulaştığını hatırlatan Karan, Giresun serbest piyasada geçen hafta sonu fiyatların birden 50-60 kuruş gerilediğini kaydetti.
Karan, fındık fiyatının birkaç gün içerisinde yeniden yükseliş trendine geçeceğinde kuşkuları olmadığını sözlerine ekledi.
PÜS YOK!
2016 yılının fındık rekoltesi bugünden kendini göstermeye başladı. Gelecek yılın işareti olan ‘püs’ yok denilecek kadar az!
GZO Başkanı Karan, şu anda üreticilerin elinde bulunan fındığın çok değerli olduğunu yineleyerek, 2016 yılı fındık rekoltesinde çok umutlu olmadıklarını ifade etti.
Fındık ürününde gelecek yılın işaretinin görünmeye başlanıldığını belirten Karan, yaptıkları tespitlerde fındığın ilk evresi olan püsün yok denilecek kadar az olduğunu, bununda üreticileri şimdiden kaygılandırdığını kaydetti.
Şu günlerde fındık bahçelerinde bol miktarda görünmesi gereken salkım salkım püslerin çok seyrek olduğunu aktaran Karan, “Giresun Ziraat odası olarak bizzat farklı bölge ve bahçelerde yaptığımız tespitlerde püsün yetersiz olduğunu gözlemledik. Ayrıca odamıza gelen üreticilerimiz de püsün çok az olduğunu ve bundan büyük kaygı duyduklarını bizlere aktarmaklar. Son yıllarda yaşanan mevsimsel değişiklikler fındık ürününü olumsuz yönde etkilemeye devam etmekte. Fındığın kimyası bozuldu desek yalan olmaz. Üretici her yıl, bu yıl fındığın başına ne gelecek korkusuyla yaşamaya başladı. Püsün az olması da fındık rekoltesini olumsuz yönde etkileyecektir. İnşallah bundan sonraki süreçte bahçelerdeki püsler yeterli gelir ve ürünümüzün başına başka bir doğal afet gelmez. Çünkü fındık bizim için olmazsa olmazımıdır. Giresun olarak fındıkla yatıp, fındıkla kalkıyoruz. Bir yıl fındık olmaması veya az olması büyük bir kayıp demektir. Rekoltenin düşük gerçekleşecek olması sadece üretici için değil ülkemiz içinde bir kayıptır. Ülkemiz yeşil altın olarak tabir edilen fındıktan önemli bir döviz girdisi sağlamaktadır” dedi.


130,00TL