Giresun Ziraat Odası Başkanlığı

Facebook

Başkanımız

Başkan

Fındıkçı Yeni Yıldan Umutsuz

Fındıkçı Yeni Yıldan Umutsuz


Giresun Ziraat Odası Başkanı Nurittin Karan, yeni yılın ilk değerlendirmesini Yeşilgiresun’a yaptı. Fındık üreticisi ve fındık için 2024 yılının çok zorlu geçeceğini kaydeden Karan, üreticinin stresli bir ortamda yaşadığını ifade etti.

 

İKLİM KOŞULLARI FINDIK İÇİN TEHLİKE

Nurittin karan, değişen iklim koşullarının ve güzel havanın fındığı strese soktuğunu belirterek “ Bu durum fındıkta erken uyanmaya sebeb olabilir, mart ayında hava koşullarında yaşanabilecek ters bir gelişme fındık ürününe büyük zarar verebilir” dedi.

 

ÜRETİCİ EKONOMİK ZORLUK İÇİNDE

Fındıkta artan girdi maliyetlerinin aynı oranda fiyata yansımadığını da  vurgulayan Nurittin Karan, ”Üretici sattığı 1 ton fındıkla ancak sigorta primini karşılayabilir duruma geldi. Bu durumda üreticiyi fındıktan uzaklaştırıyor, çoğu üretici fındık bahçelerinden vazgeçmiş durumda” dedi. Karan, devletin acilen fındık üreticisine yeni destekler vermesini de isteyerek” Dönüm .aşı ödenen miktar yıllardır aynı seviyede, mazot ve gübre desteği yetersiz. Bu yıl asgari ücrete yapılan zam başta işçilik olmak üzere bunların hepsine yansıyacaktır” şeklinde konuştu.


130,00TL