Giresun Ziraat Odası Başkanlığı

Facebook

Başkanımız

Başkan

Fındık Fiyatları ve İhracat Tepkisi

Fındık Fiyatları ve İhracat Tepkisi


Giresun Ziraat Odası Başkanı Nurittin Karan, fındık ihracatı miktar bazında yerini korurken, gelir bazında kan kaybettiğini, aradaki farkın birilerin cebine gittiğini, dünyanın ise geçmiş yıllara göre daha ucuz fındık yediğini ifade etti.

Karan yaptığı açıklamada, 2017-2018 fındık ihracat sezonunun Eylül ayı rakamlarını değerlendirerek, çarpıcı tespitlerde bulundu.

2015 ile 2017 yılının ilk ayında miktar bazında ihracat rakamının aynı olduğuna dikkat çeken Karan, Karan, Eylül 2015 tarihinde 28 bin 298 ton fındık ihracatı karşılığında 295 milyon dolar döviz girdisi sağlayan Türkiye’nin bu yılın aynı döneminde 28 bin 111 ton fındık ihracatı gerçekleştirerek karşılığında 187 milyon 458 bin dolar döviz girdisi sağladığını kaydetti. Dünya fındık ihracatının yüzde 70’ini elinde bulunduran Türkiye’nin gelir bazında kayba uğratıldığına savunan Karan, Türkiye’nin son iki yılda fındık gelirinden kaybının ortalama 100 milyon dolar olduğunu vurguladı.

2015 yılında ortalama 13 liradan işlem gören fındığın, şu anda serbest piyasada 9.50 liradan işlem gördüğünü aktaran Karan, “Ülkemizin ve üreticimizin nasıl zarara uğratıldığı rakamlarla apaçık ortadadır. Düşük fındık fiyatı ülkemize sağlanan döviz girdisini de etkilemiştir. 2015 yılının ilk ayında fındıktan 295 milyon dolar gelir elde edilirken, bu yılın aynı döneminde 187 milyon 458 bin dolar gelir elde edilmiştir. Aradaki 100 milyon dolar birilerinin cebine giderken, bu dönem Avrupalı ucuz ucuz fındık yemiştir. Ayrıca 2015 yılında 2.90 lira civarında olan dolar kurunun şu anda 3.50 liranın üzerinde olduğunu da hatırlatmak isteriz. Kısacası her yönüyle kaybeden ülkemiz ve fındık üretimiz olmuştur. Hiç kimse hayal dünyasında yaşayarak, fındık ihracat rakamlarını ilk yandan çok iyi gibi göstermeye çalışmasın. Miktar aynı gelir gelir düşük. Bunun neresi başarı. Fındık ihracatından elde edilen döviz girdisini düşüreceksin, sonrada çıkıp ihracat rakamlarıyla övüneceksin” dedi.

Karan, fındık ihracatında gelir düşerken, çikolata fiyatlarının ise yerinde saymadığını sözlerine ekledi


130,00TL