Giresun Ziraat Odası Başkanlığı

Facebook

Başkanımız

Başkan

“Fındıkta tekel tehlikesine dikkat!”

“Fındıkta tekel tehlikesine dikkat!”


Giresun Ziraat Odası Başkanı Nurittin Karan, fındık zararlılarına karşı ilaçlı mücadelenin mümkün olduğunu ancak tekele karşı bir ilaç bulunmadığını kaydetti.

 Karan yaptığı açıklamada, fındık sektöründe oluşan tekelin bir örümcek gibi ağlarını örmeye devam ettiğini bildirdi. Fındıkta yaşanan verim düşüklüğü kadar oluşan tekelinde ciddiye alınması gereken bir tehlike olduğunu vurgulayan Karan, tekelci zihniyetinin Türk fındığını tam anlamıyla kontrol altına almaya çalıştığını ifade etti.

Ziraat Odası Başkanı Karan, tekelci zihniyetin fındıkta iyi tarım ve sosyal projelerle üreticiye şirin görünmeye devam ettiğini hatırlatarak, “bu zihniyet için Türk fındığı altın kadar değerli ama niyetleri halis değil. “Kazan kazan” sloganları sadece kendileri için işliyor” ifadelerini kullandı. Başkenti Giresun olmak üzere Karadeniz Bölgesi’nde 600-700 yıldır fındık tarımı yapıldığını hatırlatan Karan, “Türk fındık üreticisi 7 asırdır fındık üretimi yapmaktadır. Fındık, Giresun ve ülkemiz için bir nimet ve son derece değerli tarımsal bir üründür. Atalarımız, dedelerimiz, babalarımız iyi kötü, az çok bu ürünü bugüne üretmiş ve miras olarak bizlere bırakmıştır. Bizlerde elimizde geldiği kadar üretmeye ve ülke ekonomisine katkı sunmaya devam ediyoruz. Yaşlanan bahçeler ve fındıkta görülen farklı hastalıklar verim düşüklüğüne neden olmaktadır. Göstermelik örnek bahçeler kurmakla, masa başında zararlılarla mücadele etmekle verim artmaz. Üretici bahçesini nasıl bakacağını ve zararlılara karşı nasıl mücadele edeceğini çok iyi biliyor. Türk üreticisini çok düşününler önce Gürcistan’da kurdukları örnek fındık bahçelerinin akıbetini bir açıklasınlar. Bize gelen bilgilere göre tekelci firma tarafından Gürcistan’da kurulan örnek fındık bahçelerinde bırakın verim artırmayı, fındık dahi alamadıkları, bahçelerde başka tarımsal ürünlere yöneldikleri belirtiliyor. Şimdi fındıkta tehlike ilaçlı mücadele ile önüne geçilebilen zararlılar mı? yoksa tekel mi? fındık zararlılarının ilacı mevcut ama tekelin ilacı mevcut değil” dedi.


130,00TL