Giresun Ziraat Odası Başkanlığı

Facebook

Başkanımız

Başkan

Verim şapka makasla artmıyor

Verim şapka makasla artmıyor


Fındık üreticisinin Temmuz ayında açıklanacak rekolteyi beklediğini belirten Yaman, bazı kesimler tarafından dillendirilen rakamların gerçeği yansıtmadığını ifade etti. Verimin bu sene düşük olacağını da kaydeden Erim yaman, fındık üreticisiyle toplantılar düzenleyen, şapka, makas dağıtan Ferrero-Oltan Gıda görevlilerine tepki gösterdi:

Giresun Ziraat Odaları İl Koordinasyon Kurulu Başkanı Erim Yaman, fındık üreticisinin Temmuz ayında açıklanacak rekolteyi beklediğini belirterek, yaptıkları gözlemlere göre bu sene rekoltenin düşük gerçekleşeceğini tahmin ettiklerini söyledi, üreticiyle görüşmelerde bulunan Ferrero-Oltan Gıda görevlilerine de “Kendi örnek bahçelerinde de verim düşük ve külleme hastalığı var. Şapka ve makas dağıtmakla verim artmıyor” diye tepki gösterdi.

Yaman, Giresun Ziraat Odası Başkanı Nurittin Karan ile birlikte yaptığı açıklamada, fındık fiyatında yaşanan düşüş nedeniyle kafası karışan üreticinin son dönemlerde yapılan rekolte açıklamalarıyla bir kez daha kafalarının karıştığını ifade etti.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik’in Temmuz ayında rekoltenin tek elden yapılarak kamuoyuna duyurulacağını yönündeki açıklamalarını hatırlatan Yaman, “Son dönemlerde rekolte açıklamaları yapılmakta. Ancak bakanımız, tek elden, tarım müdürlükleri gözetiminde oluşacak olan komisyonla rekolte tespiti yapılacağını açıkladı. Temmuz ayının ilk haftasında rekolte çalışması yapılacak ve kamuoyuna duyurulacak. Bizler, tek elden bilgi kirliliği olmadan rekoltenin açıklanacağını, başka açıklamaların bağlayıcı bir unsur olmadığını belirtmek istiyoruz” dedi.

Fındık bahçelerinde son yıllarda ortaya çıkan külleme hastalığının verim düşüklüğüne neden olduğunu kaydeden Erim Yaman, “Rekolte açıklamasını biz yapmak istemiyoruz ama bir önceki yıla göre düşük olacağını söyleyebiliriz. Küllenme hastalığının da etkisiyle bir düşüş olacağını gözlemliyoruz. Rekolte çalışması yapılırken küllenmeden ne kadar zarar olacağı ve bu rekolteye ne kadar yansıyacağının tespitinin de yapılmasını ve bakanlığa sunulmasını istiyoruz. Çünkü Küllenmeden dolayı yüzde 35 bir verim düşüklüğü olacağını tahmin ediyoruz. Bu konuda TÜİK’in de verim düşüklüğü yönünde bir açıklaması oldu” ifadesini kullandı.

Erim Yaman, üreticinin fındık fiyatında yaşanan dalgalanmalar nedeniyle ciddi sıkıntılar yaşadığını da belirterek, şöyle konuştu:

“Sezona 12 lira bandından başlayan fındık 15 liraya çıktıktan sonra 8 lira civarına kadar düştü. Bu durum elinde fındık olan üretici açısından büyük kayıplara sebep oldu. Tabi bununla ilgili ziraat odası olarak girişimler yaptık fakat sektörde tekelleşme söz konusu olduğu için bunun önüne geçemedik. Bunun önüne geçebilmek için müdahale alımı ya da devletin bu işin bir tarafında olması gerektiğini düşünüyoruz.”
Ferrero-Oltan Gıda’nın bölgede toplantılar yapıp üreticilerle görüştüğünü de dile getiren Yaman, “Makas, şapka, çanta dağıtmayla bu iş olmuyor. Örnek bahçelerini de aldatıcı görüyoruz. Fındığı bilen insanlar onların örnek bahçelerinin ne kadar verimsiz olduğunu bilir. Bizlere de bu yönde şikayetler geliyor. Amaçları verimi artırmak değil, çünkü biz bunu gözlemliyoruz. Bizler her zaman alandayız. Ancak onlar hasat zamanı alanda olmaya çalışıyor. Kendi örnek bahçelerinde de verim düşük ve külleme hastalığı var. Şapka ve makas


130,00TL