Giresun Ziraat Odası Başkanlığı

Facebook

Başkanımız

Başkan

ÜRETİCİNİN UMUTLU BEKLEYİŞİ SÜRÜYOR

ÜRETİCİNİN UMUTLU BEKLEYİŞİ SÜRÜYOR


 

ÜRETİCİNİN UMUTLU BEKLEYİŞİ SÜRÜYOR.
2017 yılı fındık hasadının birçok belirsizlikle başladığına dikkat çeken Karan, TMO’nun yeni sezonda fındık alımına devam ederek, üreticinin yüzünü güldürecek bir fiyat açıklamasını istedi. Karan, şu anda serbest piyasada dillendiren fındık fiyatını kabul etmediklerinin altını çizdi.
NE REKOLTE NE FİYAT BELLİ
Giresun Ziraat Odası Başkanı Nurittin Karan, üreticilerin yeni bir umutla bahçeye girerek fındık hasadına başladığını söyledi. Karan, belirsizlik nedeniyle üreticinin buruk bir hasat dönemi geçirdiğini ifade etti. Şu anda serbest piyasada dillendiren fındık fiyatını kabul etmediklerinin altını çizen Karan, “Gübre, ilaç ve benzin fiyatı ortada… Bahçe altı temizletme motorcu fiyatı günlük 350-400 lira. 90-100 liradan aşağıya fındık toplama yevmiyecisi yok. Ama halen ne rekolte belli ne fiyat. Öte yandan aşırı sıcaktan zarar gören fındığın ne kadarının çuvala gireceği belli değil. Kısacası üreteci bu sezon hasada birçok soru işareti ve belirsizlikle başladı” dedi.
TMO OLMAZSA OLMAZ
Toprak Mahsulleri Ofisi’nin piyasada varlığını sürdürmesinin şart olduğunu vurgulayan Karan, “Ürün pazara inmeden TMO fındık konusunda durumunu netleştirip, bir fiyat oluşturmalıdır. Aksi takdirde üreticinin alın teri bu sezonda heba olup gidecek ve tekelcilere gün doğacaktır. Ne yapılacaksa bir an önce yapılmalıdır. İş işten geçtikten sonra yapılacak olan müdahalenin gerçek üreticiye bir faydası da, karı da olmayacaktır. Bilindiği gibi pazara fındık arzı en fazla Eylül ve Ekim ayında gerçekleşmektedir. Bu aylarda fındık fiyatı istenilen ve gerçek değerinde işlem görmez, serbest piyasa ve tekelcilerin insafına bırakılırsa üreticinin bir yıllık emeği heba olup gidecektir” ifadelerini kullandı.


130,00TL