Giresun Ziraat Odası Başkanlığı

Facebook

Başkanımız

Başkan

Nurittin Karan, fındığa sahip çıkıyor..

Nurittin Karan, fındığa sahip çıkıyor..


Geçtiğimiz günlerde fındıkla ilgili yaptığı açıklamalar nedeniyle MHP Ordu Milletvekili Cemal Enginyurt’un ağır eleştiri oklarına hedef olan AK Parti Ordu Milletvekili Şenel Yediyıldız’a bir tepkide Giresun Ziraat Odası Başkanı Nurittin Karan gösterdi.

Ordu Milletvekili Yediyıldız’ın fındık fiyatıyla ilgili manidar açıklamalarda bulunmaya devam ettiğini belirten Karan, “Yediyıldız, TMO fındık alacak ama para yok demekle TMO’nun bu sezon fındık alımı yapmayacağını mı ima ediyor. Açıkça çıkıp söylesin yada fındıkla ilgili yorum ve değerlendirme yapmaktan vazgeçsin. Çünkü kaş yaparken, göz çıkarıyor” dedi.

Milletvekili Yediyıldız’ın dün basında yer alan, “TMO ile Giresun fındığı için 13 levant kalite fındığı için 12,5 liraya anlaştım. TMO o fiyatı açıklayacaktı. Ancak TMO Genel Müdürü daha sonra bana bu sene rekolte tahmin ettiğimizden az. O nedenle en az 16 lira vermemiz gerekir ki serbest piyasada 13 liraya fındık gitsin para olmadığı için bize bu fiyatı da veremeyeceğimiz için en iyisi fiyat açıklamayalım. Zaten serbest piyasada fiyat yükseliyor” açıklamalarını değerlendiren Karan, “iktidar milletvekilinin bu şekilde bir açıklama yapması fındık için çok manidar ve üzücüdür.

Devletimiz güçlüdür. Para yok bu sezon fındık almayalım demez. Ekonomik krizin yaşandığı bir süreçte bu nasıl bir ifade ve açıklamadır. Fındık üreticisi her zaman devletinin yanında ve destekçisidir. Sahip çıkılırsa da yanındadır, sahip çıkılmazsa da yanındadır. Devletimiz fındık alsa sağ olsun, almazsa da sağ olsun. Gerekirse, fındık üreticisi ürünü devletine tereddütsüz bağışlar. Ama eğer tepeden, aşağıya kadar devletin yetkilileri çıkıp, “Biz bu zamana kadar fındık üreticisini hiç mağdur etmedik, etmeyeceğiz” diyorsa gereğini yerine getirmelidir. Birileri devlet adına çıkıp para yok fındık almıyoruz dememelidir” açıklamasında bulundu.

TMO’nun bu sezon fındık alımı için geç kaldığını da aktaran Karan, ihtiyacı olan üreticilerin çoktan fındığını sattığını, bu saatten sonra açıklanması çok düşük olan fındık fiyatının ise 15 liranın altında olmaması gerektiğini, çünkü bir kilogram fındığın maliyetinin son girdi zamlarıyla birlikte yaklaşık 14.90 liraya bulduğunu belirtti.


130,00TL