Giresun Ziraat Odası Başkanlığı

Facebook

Başkanımız

Başkan

MÜSTAHSİL ALIŞLARI İNCELENSİN

MÜSTAHSİL ALIŞLARI İNCELENSİN


Giresun Ziraat Odası Başkanı Nurittin Karan, ziraat odalarını 2015 yılı fındık rekoltesini yanlış tahmin etmek ve üreticileri yanıltmakla suçlayan, Karadeniz Fındık ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Başkanı Edip Sevinç’e geçen sezon Türkiye İstatistik Kurumu tarafından 585 bin ton, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından 646 bin ton, Ziraat Odaları tarafından ise 590 bin ton rekolte açıklandığını hatırlattı.

Bu haber 94 kez okundu.
Birileri gibi rekolteyi şişirip fındık fiyatlarını aşağıya çekme çabalarına karşılık, ziraat odalarının rekolteyi düşük gösterme çabası içerisinde olmadığını, 5 aşağı, 5 yukarı yanılma payıyla en reel rakamları açıkladıklarını vurgulayan Karan, ihracatçılar birliğini ziraat odalarını suçlamak yerine geçen sezon fazladan işlem gören 150-200 bin ton fındığın nereden geldiğini açıklamaya davet etti, “Bizim bilmediğimiz yılda iki kez fındık veren bahçemi tanzim ettiler” diye sordu.

Geçen sezon işlem gören fındık miktarlarını rakamlarla anlatan Karan, “İhraç edilen fındık miktarı 500 bin ton, iç pazarda işlem gören fındık miktarı 150 bin ton, toplam 650 bin ton. Yani Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın açıklamış olduğu rakama tam denk. Ama gelin görün ki, geçen sezon işlem gören kabuklu fındık miktarı yaklaşık 800 bin ton. Yaklaşık 200 bin ton fındık nereden ve nasıl geldi? Şimdi çıkıp bunu da yalanlayabirlisiniz ama bu sezon başından beri geçen sezondan 150 bin ton devir var dediğinizi dilinizden düşürmediğinizi hatırlatırız. Hani, sınır kapılarından fındık ithal edildiğine yönelik iddiamızı ispatlamaya davet etmişsiniz ya, işte rakamlar ortada az çok hesap, kitap bilen, eli kalem tutan herkes doğruyu, yanlışı bulacaktır” dedi.

“MALİYE BAKANLIĞI ACİLEN MÜSTAHSİL MAKBUZLARI İLE ÇKS KAYITLARINI KARŞILAŞTIRMALIDIR”

Üreticinin emeğini sömürmeyenlere çalışanlar ile mücadeleye devam edeceklerinin altını çizen Nurittin Karan şunları kaydetti:

“Türk fındığına ihanet edenler gün geçmiyor ki, değişik senaryolarla üreticinin emeğini yok saymaya devam ediyor. Üreticinin alın terini savunmaya karşımızda kim olursa olsun devam edeceğiz. Bir ihracatçı birliği düşüşünün ki, üreticiye düşman, sadece yabancı alıcılara hizmet eden ve yıllardır kendi içindeki yerli alıcı firmaları iflasa sürükleyen, ihracat rakamını hiç artırmayan ve her olumsuzlukta ziraat odalarını suçlayan bir kurum. Kaçak yollarla ülkeye fındık sokulacak, ziraat odalarını rekolteyi yanlış hesaplamış olacak ve siz üretici dostu olacaksınız yok öyle bir mantık beyler.

Üreticinin alın terini dalın ucundayken alavere, dalavere ile satacaksınız, sizlere emanet edilen fındıkları üreticinin bilgisi dışında satacaksınız, Gürcü ve Azeri fındıklarını illegal yollarla fabrikalarınıza sokacaksınız, kalitesiz fındıklar kaliteli fındığımızı lekeleyecek ondan sonra siz çıkacaksınız, Türk fındığında kalite problemi var diyeceksiniz. Bu Türk fındığına ihanet değil de nedir? Birde üstüne dünya fındık üretiminin yüzde 70’ini gerçekleştiren Türk üreticisini suçlayacaksınız. Birde, Gümrük Bakanlığını töhmet altında bıraktığımızı ileri sürüyorsunuz bizde hodri meydan diyoruz, Maliye Bakanlığını göreve davet ediyoruz. Sektördeki müstahsil alışlarının çok acil incelenmesini, müstahsil makbuzları ile çiftçi kayıt sistemi ile çok acil karşılaştırılmalıdır. O zaman fındık üreticisine yapılan ihanetin boyutu ortaya çıkacaktır. Gerekirse bu konun Giresun Ziraat Odası olarak üzerine giderek hükümet nezdinde girişimlerde bulunacağımızın bilinmesini isteriz.”

Karan, Edip Sevinç’in açıklamasında üreticiye aba altıdan soba göstererek, Gürcü fındığını yine dillendirdiğini sözlerine ekledi.


130,00TL