Giresun Ziraat Odası Başkanlığı

Facebook

Başkanımız

Başkan

Masa başı rekolte tahminlerine itibar etmeyin

Masa başı rekolte tahminlerine itibar etmeyin


Giresun Ziraat Odası Başkanı Nurittin Karan, fındık üreticilerinin son günlerde açıklanan 2023 yılı tahmini fındık rekoltesi ilişkin rakamlara itibar etmemelerini, Türkiye’nin 2023 yılı tahmini fındık rekoltesinin Temmuz ayı başında, Tarım ve Orman Bakanlığı koordinesinde gerçekleştirilecek olan çotanak sayımı ile belirleneceğini kaydetti. Karan yaptığı açıklamada, her hasat sezonu öncesi olduğu gibi bu sezonda bazı kesimler tarafından, fındık rekoltesinin speküle edildiğini ifade etti. Dünya Kuru ve Kabuklu Meyveler Kongresi’nde Türkiye’nin 2023 yılı tahmini fındık rekoltesinin 810 bin ton olarak açıklandığını hatırlatan Karan, “bu rakam masa başı, gerçek fındık üretimden uzak, sadece şimdiden Türk fındığı üzerinde baskı oluşturmaktan öte bir girişim değildir” dedi.

Türk fındığı üzerindeki baskının tüm söylem ve uyarılara rağmen devam ettiğine dikkat çeken Karan şunları kaydetti;

“Türk üreticisi olarak, fındık üretiminin artmasından bizim en ufak bir rahatsızlığımız yok. Ne kadar çok üretir, ne kadar çok ihraç edersek, üreticimizde, ülkemizde bundan daha fazla kazanç sağlar. Son yıllarda genel kanı verim ve kalitenin artırılmasındır. Ama bazı kesimler ne yazık ki, bu konuda samimi değil. Her yıl fındık rekoltesini gerçek rakamlardan uzak, yüksek gösterme çabası içerisinde olanların asıl amacı, ‘bakın bu yıl rekolte çok yüksek, fiyat yüksek olursa ürün elimizde kalır” algısı yaratarak, fiyat üzerinde baskı oluşturmak. Artık Türkiye’de 800-850 bin ton fındığın alınıp, satıldığını çok iyi bilen bu kesimlere tavsiyeniz, her sene tecvit pilavı gibi aynı konuyu ısıtıp, ısıtıp önünüze getirmeyin. Kimse size inanmıyor. Fındığı 12 ay boyunca bakan, üreten ve hasat eden biziz, rekolteyi bizden iyi hiç kimse bilemez. Bizim işimiz üretmek, sizin işinizde ihraç etmek. Biz sizin işinize karışmıyoruz. Sizde bizim işimize karışmayın diyeceğiz ama karışmadan, burnunuzu sokmadan duramıyorsunuz. Bizim üretmekten yana sıkıntımız yok. Siz önce son yıllarda fındık ihracatında miktar ve gelir bazındaki düşüşü bir çekin edin. Üretim sizin işiniz değil, bizim işimiz. Siz kendi işinize bakın” dedi.

TÜRKİYE’DE KAZANIP, BAŞKA ÜLKELERDE FINDIK ALANLARI MI OLUŞTURULUYOR?

Türk fındığı üzerindeki tekel oluşumunda da değinen Giresun Ziraat Odası Başkanı Karan, Türkiye Cumhuriyeti’nden almış olduğu desteklerle Türkiye’deki yatırımlarını artıran ve Türk fındığı üzerinden milyarlarca dolar kazanan tekelci firmanın, başka ülkelerde fındık dikim alanları oluşumunda olmasının düşündürücü olduğunu ifade etti. Karan, tekelci firma tarafından başka ülkelerde oluşturulmaya çalışan fındık dikim alanlarının Türk fındığa karşı yapılan bir girişim olduğunu sözlerine ekledi.


130,00TL