Giresun Ziraat Odası Başkanlığı

Facebook

Başkanımız

Başkan

Hasat erken başlayabilir

Hasat erken başlayabilir


 

Karan: “Bu sezon şu anki fındık bahçelerine baktığımız zaman geçen sezona göre 10 gün gibi erken hasada başlanabilir”

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik’in 2016 yılı tahmini fındık rekoltesinin 468 bin ton olduğunu açıklaması ile birlikte daha öncelerden yaşanan rekolte karmaşası ortadan kalktı.

Giresun Ziraat Odası Başkanı Nurittin Karan, “Bu sezon bakanlığın kararıyla tek elden rekolteyi açıklamasını biz de olumlu karşıladık” dedi.

Geçen yıl fındık sezonunun ardından yaşanan küllenme olayının olumsuz etkileri olduğunu belirten Karan, “Bu küllenme olayından dolayı, fındık bahçelerinin risk altında olduğunu kamuyu ile daha önce paylaşmıştık. Erkek püsenekler Aralık ayı gibi fındık bahçelerinde çok düşük oranda çıkmaya başladı. Ocak ayının başlarında ise karanfil sayısının düşük olduğunu, 2016 fındık sezonunda ürünün çok az olacağına fındığın döllenme sıkıntısı yaşadığını defalarca deklare ettik. 468 bin ton bu zaman kadar belki de fındıkta en düşük rekolte olmuştur” şeklinde konuştu.

“Bu sezon bakanlığın kararıyla tek elden rekolteyi açıklamasını biz de olumlu karşıladık” diyen Karan, “Ziraat odalarının, ihracatçılar birliğinin, Fiskobirlik’in, Tarım İl Müdürlüğünün, Fındık Araştırma Enstitüsü’nün hatta Ulusal Fındık Konseyinin temsilcilerinden ortak bir akıl oluşturularak bir rekolte tespit çalışması yapıldı. Yapılan tespit çalışmalarını olumlu bulduğumuzu ve gerçekçi olduğunu, rekoltenin de arkasında duracağımızı belirtmek istiyoruz. Rekolteyi masa başında açıklayanlar vardı, saha çalışmaları yapılmıyordu. Herhangi bir vatandaş çıkıp ‘şu kadar Türkiye’de fındık rekoltesi var’ ben de o zaman çıkıp diyordum ki ziraat odası olarak ‘benim rekoltem de bu’ diyordum. Ve bu inandırıcı olmuyordu. Tek elden açıklandığı zaman piyasada spekülasyonun önüne geçilmiş olacak” ifadelerini kullandı.

GİRESUN’UN REKOLTESİ 54 BİN TON

Fındıkta Türkiye rekoltesinin 468 bin ton, Giresun il genelinde rekoltesinin de 54 bin 197 bin ton olarak tahmin edildiğini kaydeden Karan, şöyle devam etti:

“Geçen yıla kıyasladığımız zaman yüzde 50 gibi bir kayıp söz konusu. Biz bunu küllenme hastalığına bağlıyoruz. İnşallah önümüzdeki yıldan itibaren de üreticilerimiz bu konuda duyarlı olur ve bahçelerinde kimyasal mücadeleye başlarlar. Önümüzdeki yılda bunun etkisiyle beraber rekoltenin az olacağı beklenebilir. Ordu ve Trabzon bölgesi son yılların en fazla yağışını aldı. Bizim bölgemiz de ortalama üzerinde bir yağış aldı ama son bir hafta havanın güneşli olması bekleniyor. Fakat güneşin çok fazla bir etkisi olacağına inanmıyorum, çünkü topraklar su ihtiyacını yeterince karşıladı.”

“FINDIK SEZONU 10 GÜN ERKEN BAŞLAYABİLİR”

Fındık sezonunun erken başlayabileceğinden bahseden Karan, “Bu sezon şu anki fındık bahçelerine baktığımız zaman geçen sezona göre 10 gün gibi erken hasada başlanabilir. Bununla ilgili bir komisyon kurulacak ve o komisyon karar verecek ama bizim beklentimiz bir hafta ile 10 gün arasında önde gibi gözüküyor” dedi.

Fındık üreticisi ise açıklanan rekolteden memnun kalmadığını belirtirken, fındık fiyatlarının istedikleri seviyede yükseleceğine inanmadıklarını söylediler.


130,00TL