Giresun Ziraat Odası Başkanlığı

Facebook

Başkanımız

Başkan

GÜNDEM KARAN: FINDIĞA TALEP ARTACAK

GÜNDEM  KARAN: FINDIĞA TALEP ARTACAK


 

Giresun Ziraat Odası Başkanı Nurittin Karan, tüm dünyayı saran koronavirüs salgını ile tarımsal üretimin önemli bir silah haline geldiğini belirterek, tarımsal üretimde fındık üretimin ayrı bir önem kazandığını kaydetti.

Karan, Türkiye’nin tarımsal üretimde en önemli ihraç kalemlerinden biri olan fındığa önümüzdeki süreçte Avrupa ülkeleri başta olmak üzere tüm dünyanın daha fazla talep göstermesini beklediklerini ifade ederek, bu sezon fındık fiyatının yukarı seviyelerinde gerçek değerinden işlem göreceğine dikkat çekti.

Bin yılı aşkındır Giresun başta olmak üzere Karadeniz Bölgesi’nde fındık üretimi yapıldığını hatırlatan Karan, “2020 yılı fındık hasat sezonuna daha önümüzde 3 ayı aşkın bir süre var. Mayıs ve Haziran ayı sonuna kadar bahçelerde gübreme ve kimyasal ilaçlama dönemi. Fındık üreticilerimiz koronavirüs salgınına karşı gerekli önemleri alarak, kaliteli ve verimli bir üretim için gübreleme ve özellikle külleme hastalığına karşı kimyasal ilaçlama yapacaktır. Giresun Ziraat Odası olarak gerekli bilgilendirme ve çalışmaları yapmak için üreticilerimizin yanındayız” dedi.

FINDIK 25 LİRAYI BULDU

Öte yandan geçtiğimiz günlerde fındık fiyatının 25 liraya çıkmasının ardından Türk fındığına talebin artacağını ifade eden Fındık Analisti Ekonomist Bilal Can Yahşi de yaptığı açıklamada, “Şu anda fındık fiyatı 25 lirayı buldu. Dünya üzerindeki iklimsel değişmelerden kaynaklı don olaylarının olması nedeniyle ünümüzdeki hasat döneminde fındığın az olacağı düşünülmekte, bu nedenle fındık fiyatlarında artış gözlendi. Bununla birlikte İtalya ve dünyadaki diğer fındık üreticisi olan ülkelerde 2019 yılında fındığın az olması Türkiye’deki fındık talebini arttırdı. Ayrıca içinde bulunduğumuz kovid-19 salgını nedeniyle İtalya’da fındık üreticileri tarlalarıyla ilgilenememekte. Bu da gelecek sezondaki fındık için olumsuzluğa neden olacak” dedi.

“Yerli ve milli servetimiz olan Türkiye fındığı hak ettiği değeri bulmuştur” diyen Yahşi şu açıklamalarda bulundu:

YENİ SEZON 19 LİRADAN BAŞLAYABİLİR

“Önümüzdeki sezonla ilgili kesin bir fiyat öngörüsünde bulunamıyorum ancak mevsimsel değişimlerden dolayı en az 18-19 lira civarında olabileceğini düşünüyorum. Yaklaşık dört hafta önce bölgemizde de bir don olayı yaşandı, ayrıca yurt dışındaki fındık üreticisi ülkelerden de aldığımız bilgilere göre yurt dışında da mevsimsel sıkıntılar yaşandığı için gelecek sezon fındık üretiminde yüzde 30 civarında bir azalma beklenmekte. Türkiye fındık ihracatında lider bir ülkedir ve Türk fındığı çok değerlidir. Diğer fındık ihracatı yapan ülkelerdeki üretimin azalmasıyla da Türk fındığı altın çağını yaşayarak hak ettiği değeri görmüştür.”


130,00TL