Giresun Ziraat Odası Başkanlığı

Facebook

Başkanımız

Başkan

FINDIK ÜRETİCİSİNDE DON TEDİRGİNLİĞİ

FINDIK ÜRETİCİSİNDE DON TEDİRGİNLİĞİ


Giresun Ziraat Odası Başkanı Nurittin Karan, dün gece yağan karla birlikte üreticide tedirginlik oluştuğunu ama şuan da fındık meyvesinin gözükmeye başlamadığı için karın bir etkisinin gözükmediğini söyledi.
Giresun Ziraat Odası Başkanı Nurittin Karan yaptığı açıklamada, ”2016 fındık sezonu öncesinde, Giresun bölgesinde fındık bahçelerinde püsküller nadir gözükmektedir. Bunu etkisiyle Şubat ayında fındığın döllenme zamanı fakat dişi çiçeklerinde yok denecek kadar bölgemizde az gözükmekte. Bu da 2016 fındık sezonuna yansıyacaktır. Bazı bölgelerde yer yer karanfillerin açtığı görmekteyiz fakat açan karanfillerin sayısının düşük olduğunu, yaşlı dallarda çok az, genç dallarda ise biraz daha fazla olduğu gözükmektedir. Son dönem yağan kar üreticide tedirginlik oluşturmakta ama şuan fındık meyvesi gözükmeye başlamadığı ve don yapmadı için karın bir etkisi gözükmemektedir” dedi.
Fındık üreticisine seslenen Karan, ”Tarım sigortasını 5 Mart’ta kadar yaptırmalarını ve riski azaltmalarını istiyoruz. Yaklaşık olarak dönüm başı 50 TL’ye 1 metrekareyi sigortalanabiliyor. 1 sepette 5 kilo fındık olsa buda 50-60 TL yapar. Bir sepet fındığa bahçesini 1 dönümünün sigortasını yaptırabiliyor. Risk almamak lazım çünkü bizim bölgemizde insanlar, fındık sezonundan sonra düğünü yapmakta, çocuğunu okula yollamaktadır. Her şeyimiz fındık olduğu için bence bu riski üzerlerinden atmaları iyi olacağını düşünüyorum” diye konuştu.
Trabzon’DA FINDIK FİYATLARI KONUŞULACAK
“Şuanda piyasaya giren bir fındık olmadığı için arz yok, arz olmayınca da fındık fiyatı yükselmesi gerekir ama tam aksine fiyat düşüyor” diyen Karan “Biz bu olayı yetkili mercilerle görüştük ve devletin buna müdahale etmesini istedik. Bununla beraber Gıda Tarım ve Hayvancılık BakanıFaruk Çelik’e ulaştık ve bunun sonucunda da 26-27 Şubat’ta Trabzon’un Akçaabat ilçesinde fındığın fiyatı konusunda bir toplantı olacaktır. Burada daha detaylı olarak görüşme imkânımız olacak. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanımızın konuyla ilgilenmesinden itibaren piyasada da fındık fiyatında bir yükseliş gözlemledik” şeklinde konuştu.


130,00TL