Giresun Ziraat Odası Başkanlığı

Facebook

Başkanımız

Başkan

FINDIK İÇİN TEHLİKE SİNYALLERİ

FINDIK İÇİN TEHLİKE SİNYALLERİ


Giresun Ziraat Odaları Koordinasyon Kurulu Başkanı Erim YAMAN Fındık Üreticisini uyarıyor

Keşke dememek için, Fındığınızı sigortalatmak için Son Tarih 5 Mart !

Yapılan açıklamada, fındık ürününde 2016 yılı poliçe tanzimi için artık son günler olduğu belirtilerek, üreticiler vakit kaybetmeden sigorta yaptırmaları konusunda uyarıldı.

Sıcaklıkların mevsim normallerinin üzerinde seyretmesi sonucunda, fındık bahçelerinin zamanından önce uyanarak yaprak açması olası bir don riskini artırmaktadır.

Üreticilerin “Fındık” ürünü için bir an önce sigorta yaptırmaları gerektiğinin vurgulandığı açıklamada, Bitkisel Ürün Sigortaları branşında sigorta yaptırılabilmesi için öncelikle ÇKS’ye kayıtlı olunması ya da kaydın güncellenmesi gerekmektedir.

değişen iklim şartları, tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de ne yazık ki tarımsal faaliyetleri doğrudan ve olumsuz yönde etkilemektedir. Nitekim geçtiğimiz yıllarda, başta Giresun, Ordu, Samsun ve Trabzon illeri olmak üzere Karadeniz Bölgesi genelinde etkili olan “don” riski başta olmak üzere dolu, fırtına, heyelan olayı sonucunda, ana ürün olan “fındık” la birlikte pek çok ürün zarar görmüş ve bu durum sigortası olmayan üreticilerimizin ciddi ekonomik kayıpları olmuştur. . Bu nedenle, üreticilerimizin yine olası mağduriyetler yaşamamnası için zaman kaybetmeden poliçelerini yaptırmaları gerekmektedir. Aksi halde son pişmanlıklar hiçbir derde çare olmuyor.


130,00TL