Giresun Ziraat Odası Başkanlığı

Facebook

Başkanımız

Başkan

DEVLETİN ÜRETİCİYE SAHİP ÇIKMASI ÇOK ÖNEMLİ

DEVLETİN ÜRETİCİYE SAHİP ÇIKMASI ÇOK ÖNEMLİ


 

TMO’nun Pazartesi gününden itibaren fındık almaya başlayacak olmasıolumlu bir gelişme olarak değerlendirildi.TMO alımamüdahale etmeseydi fiyatların 7-8 lira bandına kadar düşeceğini ifade eden Giresun Ziraat Odası Başkanı Karan, açıklanan fiyatın bekledikleri seviyede olmadığını fakat devletin üreticiye sahip çıkmasını önemsediklerini söyledi.

Giresun Ziraat Odası Başkanı Nurittin Karan, 2009 yılında serbest piyasa koşullarına bırakılan fındık piyasasın yeniden devletin desteğini almasıyla harekete geçeceğini belirtti.

Karan, “Sektörde bir tekelleşme söz konusuydu, 3-5 tane tekelci firmanın eline bırakılmıştı üretici. Bu saatten sonra TMO’nun da devreye girmesiyle beraber üreticinin sahipsiz olmadığını gösterildi. Bu yıl ve bundan sonra ki yıllarda da alımın devam edeceğini umarak üretici açısından olumlu olduğunu düşünüyoruz. Tabi Giresun ve diğer bölgeler için açıklanan bir rakam var rakam çok makul bir rakam değil ama inşallah önümüzde ki sezon bunun düzeltmesi yapılır diye düşünüyoruz” dedi.

“TMO’YA FINDIK GİTMEZSE FİYATLAR BU ŞEKİLDE KALIR”

TMO alıma müdahale etmeseydi fiyatların 7-8 lira bandına kadar düşeceğini ifade eden Karan, “Giresun’da alım yeri 2 tane diye bilgi aldık ama diğer ilçeler buraya fındık getire bilir mi bilmiyoruz. Onun için alım yerlerinin çoğaltılmasını istiyoruz. Bizim için en önemli olan sektördeki tekelleşmenin önünde devletin üreticinin yanında olmasını önemsiyoruz. Fiyat bizim beklentilerimiz gibi olmadı ama tabi TMO müdahale etmeseydi şuan ki fiyatlara belki üretici fındık satamayacaktı. TMO alım yapmasaydı fiyatlar7-8 lira bandına kadar düşebilirdi. Şuanda yeni sezona yaklaşık 3 buçuk ay gibi bir süre kaldı bu süre içerisinde eldeki fındık TMO’nun çekeceği fındığa da bağlı. TMO ciddi anlamda bir fındık çekerse piyasada bir fındık ihtiyacı hızlı bir şekilde oluşmaya başlayacak ve o zaman piyasaya yansır. TMO’ya fındık gitmez ve çekemezse de fiyat bu seviyelerde kalabilir” uyarısında bulundu.


130,00TL