Giresun Ziraat Odası Başkanlığı

Facebook

Başkanımız

Başkan

ZİRAAT ODASI BAŞKANI NURİTTİN KARAN 2021 YILI BEREKETLİ BİR YIL OLSUN

ZİRAAT ODASI BAŞKANI NURİTTİN KARAN 2021 YILI BEREKETLİ BİR YIL OLSUN


Giresun Ziraat Odası Başkanı Nurittin Karan, 2020 yılı fındık hasat ve ticaretinin üretici açısından zor bir yıl olduğunu bildirdi. Karan, fındık üreticisinin koronavirüs salgınına rağmen üreterek, tarımsal alanda ülke ekonomisine gerekli katkıyı sunduğunu ve sunmaya devam edeceğini söyledi.
2020 yılı fındık üretim, hasat ve ticaret dönemini değerlendiren Karan, tüm dünyayı sosyo-ekonomik yönde etkisi altına alan covid-19 salgının Türk fındık üretim ve ticaretini de olumsuz yönde etkilendiğini ifade etti.
Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından Türkiye’nin 2020 yılı tahmini fındık rekoltesinin 665 bin ton belirlendiğini hatırlatan Karan, “fındık üreticisi üretim anlamında bereketli bir hasat sezonu geçirdi. Pandemi nedeniyle morali bozuk olan üretici hasat öncesi sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın açıklamış olduğu fındık taban fiyatıyla bahçesine yüksek moralle girdi. Toprak Mahsulleri Ofisi’nin 2020 yılı fındık alım fiyatı olan 22.5 lira serbest piyasada 27 liranın üzerine kadar yükseldi. Fındık fiyatındaki bu yükseliş Kasım ayında fındık tekellerinin müdahalesi sonucu 23.5 liraya kadar düştü. Serbest piyasada 2020 yılını 23.5 lira bandında kapatacak olan fındık 2021 yılında yeniden gerçek değerini görecektir. TMO’nun alım kampanyasını 30 Nisan 2021 tarihine kadar uzatması üretici için bir garantidir. Öte yandan üreticimiz bu sezon kontrollü elinde tutmayı başardı. Tekelcilerin fiyat üzerinde oynamaya çalıştığı oyuna gelmedi ve paniğe kapılmadı. İhtiyacı olan üreticilerimiz ürününü pazara indirdi. Üreticinin elinde halen fındık var ve bu fındığa da başta tekelciler olmak üzere sanayicinin ihtiyacı var. Üreticimiz de bunun bilincinde ve ona göre hareket ediyor” dedi.
2021 YILI BEREKETLİ BİR YIL OLSUN
Karan, 2021 yılında fındık üreticilerine bol ve bereketli bir yıl dileyerek şunları söyledi;
“2020 yılını acısı ve tatlısıyla sona eriyor. Zor bir yıl geçirdik. İnşallah 2021 yılı her yönüyle sağlıklı, güzel, bereketli bir yıl olur. Tüm zorluk ve sıkıntılara rağmen fındık üreticisi üretmeye devam edecek. Fındık, Giresun ve bölgemiz için tarımsal anlamda birinci geçim kaynağımız, ekmeğimiz, aşımız. Bugünlerde yeni sezonun ilk işareti olan karanfil doğumunun başladığı fındık bahçelerimizde hasat dönemine kadar gerekli, bakım, temizlik, gübreleme ve ilaçlamaları yaparak verimli ve kaliteli bir ürün elde etmenin gayreti içerisinde olacağız. Fındık ürecileri olarak biz üzerimize düşeni yaptığımız sürece, hem biz hem de ülkemiz kazanacaktır.


130,00TL