Giresun Ziraat Odası Başkanlığı

Facebook

Başkanımız

Başkan

“YAĞLIK FINDIK İTHALATINDAKİ VERGİ KALDIRILAMAZ”

“YAĞLIK FINDIK İTHALATINDAKİ VERGİ KALDIRILAMAZ”


Giresun Ziraat Odası Başkanı Nurittin Karan, fındık üzerinde oynanmak istenen oyunları dile getirerek, kamuoyuyla paylaşmaya devam ediyor. Yağlık fındık ithalatında uygulanan yüzde 19.5 ila yüzde 23.1 gümrük vergisinin kaldırılmaya çalışıldığa işaret eden Karan, “bırakın kaldırılmasını daha da artırılmalıdır” dedi.

Giresun Ziraat Odası Başkanı Nurittin Karan, fındık ve fındık üreticisinin aleyhine olan her türlü girişim ve uygulamanın karşısında olduklarını, olmaya da devam edeceklerini bildirdi.
Birinci görevlerinin Türk fındığını ve üreticisi korumak olduğunu belirten Karan, Türk fındığı üzerinde oynan oyunların ardı arkasının kesilmediğini vurguladı.
Fındık fiyatı düşürmek için her türlü oyuna başvurulduğunu ifade eden Karan, son olarak, yağlık fındık ithalatında uygulanan yüzde 19.5 ila yüzde 23.1 oranındaki gümrük vergisinin sıfırlanmaya çalışıldığını ve bu konuda girişimler olduğunu kaydetti. Dünya fındık üretim ve ihracatının yüzde 75’ini elinde bulunduran ülkemize fındık ithalatının her türlüsüne karşı olduklarının altını çizen Karan, “İç piyasadan tedarik edilen yağlık iç fındık miktarı yetmediğinden, yurtdışından da ithalat yoluyla iç fındık getirilmektedir. Türk fındık yağı sanayicilerimiz açısından buna bir lafımız yok. Ancak yağlık fındık ithalatında uygulanan yüzde 19.5 ila yüzde 23.1 oranında uygulanan gümrük vergisinin sıfırlanması için bir takım girişimlerde bulunulduğu bilgisi bizde ulaşmaktadır. Buna sonuna kadar karşıyız. Bırakın sıfırlanmasını vergi oranı daha da artırılmalıdır. Yağlık fındık ithalatında uygulanan vergi oranın sıfırlanması demek, art niyetli kişilerinin ekmeğine yağ sürmek demektir. Dürüst ve Türk fındık üreticisinin yanında olan sanayi ve ihracatçılara tek bir sözümüz yok ancak, yağlık fındıkta gümrük vergisinin sıfırlanması durumunda art niyetli kişilerin, yağlık fındık adı altında ülkeye fındık sokmayacağı ne malum. Bu tehlikeyi, Türk fındık üreticisi adına şimdiden dikkat çekiyor ve yağlık fındık ithalatında uygulanan verginin kesinlikle kaldırılmamasını hatta artırılmasını bekliyoruz. Türkiye, fındık ithal etmez, ihraç eder bunu değiştirmek isteyenlere kesinlikle fırsat verilmelidir” dedi.


130,00TL