Giresun Ziraat Odası Başkanlığı

Facebook

Başkanımız

Başkan

Üreticiler şokta!

Üreticiler şokta!


Giresun Ziraat Odası Başkanı Nurittin Karan, 2015 yılı fındık rekoltesinin yaklaşık 350 bin tonunun işlem gördüğünü, üretici ve alıcıların elinde 200-250 bin ton fındık bulunduğunu belirtti.

Karan, düzenlendiği basın toplantısında 2015 yılı hasadını ve fiyatlarını değerlendirdi, 2016 sezonu içinse karamsar konuştu.

Giresun Ziraat Odası olarak önceliklerinin fındık ve fındık üreticisi olduğunu söyleyen Karan, bir üretici birliği olarak fındık ve fındık üreticisinin hak ve hukukunu her ortamda savunarak, alın terini alabilmesi için çaba harcadıklarını kaydetti.

“NE OLDU DA BİRDEN FINDIK FİYATI 3 LİRA BİRDEN DÜŞTÜ?”

Karan, sezon başından bugüne fındık fiyatının beklentilerin altında, istenilen seviyede oluşmadığını aktararak, “Hasat sonrası serbest piyasada fındık fiyatı 12 liradan işlem görmeye başladı. 12 liradan 14 liraya kadar çıkan fındık fiyatı Eylül-Ekim ayında düşüş göstererek 12.50-13 liraya kadar geriledi. Bunda en büyük etken ne yazık ki, tüm uyarı ve çağrılarımıza rağmen pazara indirilen emanet fındıklar oldu. Ekim ayı sonu itibariyle fındık fiyatı yeniden yükseliş eğilimine girdi ve 15 liraya kadar yükseldi. Ne olduysa bundan 10-15 gün önce oldu 15 liraya kadar çıkan ve daha da yükselmesi beklenen fındık fiyatı keskin bir düşüşle başladığı yani 12 lira seviyesine düştü” hatırlatmasında bulundu.

“Fındık üreticisi olarak şoktayız. Ne oldu da birden fındık fiyatı 3 lira birden düştü?” diye soran Nurittin Karan, şöyle devam etti:

“HİÇ KİMSE BAŞKA HESAPLAR YAPARAK ÜRETİCİNİN ÜRÜNÜNÜ UCUZA KAPATMAYA ÇALIŞMASIN”

“Alıcı bu ürünü 14-15 liradan aldı-sattı ve para kazandı. Geçen yıl 20 liradan işlem gören fındığı alıp yiyen Avrupalı ve dünya ‘Türk fındığı bu yıl çok pahalı yemiyoruz mu’ dedi. Yoksa işin içinde başka iş mi var? Aslında 1 aydır alınıp-satılmayan fındığın fiyatı bir yükselip, bir düşüyor. Çünkü pazara ciddi anlamda fındık gelmiyor. Demek ki buradaki asıl hesap emanet fındıklar. Görülen o ki, alıcı emanet fındıkları, piyasa üzerinde baskı kurarak ucuza kapatmak istiyor. Bu bizi ilgilendirmez, o alıcıyla ürününü emanete bırakan üreticiler arasında. Bizi ilgilendiren kısım üreticinin alın teri. Zaten ihtiyacı olan üretici ucuz pahalı ürününü sattı. Birde halen direnen üreticilerimiz var. Hiç kimse başka hesaplar yaparak üreticinin ürününü ucuza kapatmaya çalışmasın. Ziraat Odaları olarak başından beri belirttiğimiz gibi 15 liranın altında bir fiyatı kabul etmiyoruz. İnanıyoruz ki, şu ana kadar fındık fiyatındaki düşüş tamamen sunidir. Fındık fiyatı önümüzdeki günlerde yeniden yükselişe geçerek değerini bulacaktır.”

“2016’NIN İŞARETİ İYİ DEĞİL”

Bahçelerde püslerin azlığına dikkat çeken ve 2016 yılında da yüksek bir rekolte belirtisi bulunmadığını vurgulayan Karan şöyle konuştu:

“Bizim amacımız fındık fiyatı çok yüksek olsun, rekor üzerine rekor kırsın değil. Bizim amacımız üreticimiz alın terini alsın, ürünü gerçek değerinde işlem görsün. Fındık Türkiye’nin ‘Yeşil altını’ ise onu göre değer görsün. Aslında fındık fiyatı üzerinde kurulmak istenilen baskının bir diğer nedeni de gelecek yıl ki rekoltesi. 2016 yılının rekoltesi işaretini verdi. Fındıkta ilk evre olan püs bu yıl çok az. Önümüzdeki yılda Türkiye’de yüksek bir rekolte beklenmiyor. Buradan kimsenin aklına; ‘rekolte düşük olsun, fındık fiyatı uçsun’ diye bir şey gelmesin. Verim ne kadar çok olursa üretici de, Türkiye’de o kadar çok kazanır.”

“EMANETE VERİLECEKSE FİSKOBİRLİK’E VERİLSİN”

“Olmayan fındık 25 lira olsa ne olur?” diyen Nurittin Karan, “Ülke olarak yıllık 300 bin ton iç fındık ihracat ediyoruz. 150 bin ton da iç piyasada tüketiliyor. Yani 750-800 bin ton fındık kimsenin gözünü korkutmasın. Tüm uyarılarımıza rağmen üreticilerimiz emanete fındık vermeye devam ediyor. Üreticimiz illaki fındığını emanete verecekse bir üretici birliği olan Fiskobirlik’e veya önümüzdeki sezon devreye girecek olan lisanslı depoya vermelidir. Bu da piyasada fiyat istikrarını sağlayacaktır” şeklinde konuştu.

“VERİM VE KALİTEYİ ARTIRMALIYIZ”

Karan, fındıkta verim ve kalitenin her yıl gerilediğine dikkat çekerek, “Aslında fındığın tüm aktörleri olarak fiyat tartışmasını bir tarafa bırakıp, verim ve kalite üzerinde durmalıyız. Her geçen yıl üretim miktarımız geriliyor. Böyle giderse dünyada söz sahibi olduğumuz bir ürün elimizden eriyip gidecek. Her ne kadar Türk fındığına hiç kimse rakip olamasa da, tedbiri elden bırakmamalıyız. Ürerim ve kaliteyi mutlaka artırmalıyız. Dünyada, söylendiği gibi dikim alanları öyle çok fazla çoğalmıyor” ifadelerini kullandı.

Karan, 2015 yılı fındık rekoltesinin yaklaşık 350 bin tonun işlem gördüğünü, üretici ve alıcıların elinde 200-250 bin ton fındık bulunduğunu sözlerine ekledi.

Basın toplantısına Giresun Ziraat Odası Yönetim Kurulu Üyeleri de katıldı.


130,00TL