Giresun Ziraat Odası Başkanlığı

Facebook

Başkanımız

Başkan

TMO VE FKB SATIŞ AĞI OLUŞTURMALI

TMO VE FKB SATIŞ AĞI OLUŞTURMALI


Giresun Ziraat Odası Başkanı Nurittin Karan, sadece üretip, alıp, depolamakla fındıkta sorunların çözülemeyeceğinin altını çizerek, FİSKOBİRLİK ve TMO’nun satış ağı oluşturması gerektiğini kaydetti.

 

Giresun Ziraat Odası Başkanı Nurittin Karan, yeni fındık sezonu öncesi fındıkla ilgili değerlendirmelerde bulundu. Yeni sezon öncesi fındıkta kafaların karışık olduğunu ifade eden Karan, özellikle geçen yıl fındık fiyatında yaşanan istikrarsız seyir ve son 4-5 yıldır fındığa musallat olan külleme hastalığına bağlı olarak üreticilerin üründen uzaklaştığını savundu.

2017 yılı tahmini fındık rekoltesinin tespiti için Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından illerde oluşturulan komisyonlarca çotanak sayımına dün itibariyle başlanıldığını aktaran Karan, “ilimiz ve bölgemizde fındık lokal olarak bazı bölgelerde oldukça fazla, bazı bölgelerde az, batı bölgesinde ise bu yıl fındığın az olduğu ifade edilmekte. Buda üreticinin kafasını karıştırmakta. Geçen yıl yaşanan fiyat istikrarsızlığı ve külleme hastalığı nedeniyle üretici yeni sezona tedirgin hazırlanıyor. Fındık hasadına şunun şurasında 1, 1.5 ay gibi bir süre kala üretici önünü göremiyor. Şimdiden serbest piyasada fındık fiyatının tek haneli rakama düşmesi tedirginliği bir kat daha artırıyor. Üretici artık her sezon öncesi bu yıl fındık fiyatı ne olacak? Başına bir şey gelecek mi sorularından bıktı usandı. Ziraat Odaları olarak üreticilerin kafasındaki soruların bir an önce kaldırılmasını ve fındıkta bir istikrar sağlanmasını bekliyoruz” diye konuştu.

HÜKÜMETİN AÇIKLAMALARI OLUMLU

Karan, hükümet kanadından fındıkla ilgili yapılan açıklamaların olumlu olduğunu belirterek, “Yeni sezon öncesi Başbakan Yardımcımız Nurettin Canikli’nin “yeni sezonda fındık fiyatları belli bir rakamın altına düşerse Toprak Mahsulleri Ofisi eliyle gözü kapalı müdahale ederiz” yönündeki açıklaması üreticilerimizin içene su serpmiştir. Fındık üreticisinin tek güvencesi devletimizdir. Üretici olarak devletimize sonuna kadar güveniyoruz” dedi.

TMO VE FKB SATIŞ AĞI OLUŞTURMALI

Ziraat Odası Başkanı Karan, fındıkta sadece tekel zihniyetiyle ihracatın artmayacağına vurgu yaparak şunları kaydetti;

“Sadece üretmek ve alıp depolamakla fındığın sıkıntıları çözülemez. Toprak Mahsulleri Ofisi ve FİSKOBİRLİK mutlaka satış ağı oluşturmalıdır. Fındıkta köklü bir geçmişe sahip olan ve dünya çapında tanınan FİSKOBİRLİK artık fındık ihracatına tam anlamıyla yönelmeli ve fındıkta bir sigorta olduğunu göstermelidir. Öte yandan yeniden fındık sektöründe varım diyen TMO da, sadece fındığı alıp depolama yerine ihraç ederek ekonomiye katkı sağlamalıdır. Sadece güçlü alıcı ve tekel zihniyetiyle yapılan ihracatla fındıkta sorunların önüne geçemeyiz. Bunun en canlı örneğini geride bıraktığımız ihracat sezonunda gördük. Düşük rekolteye rağmen ihracat miktarı ve geliri önceki yıllara göre oldukça düşüş gerçekleşti. Buda ihracatın birilerin elinde olduğunun net göstergesidir.”


130,00TL