Giresun Ziraat Odası Başkanlığı

Facebook

Başkanımız

Başkan

TMO DAHA HIZLI ALIM YAPMALI

TMO DAHA HIZLI ALIM YAPMALI


Giresun Ziraat Odası Başkanı Nurittin Karan, serbest piyasada oluşan 25 liralık fiyatın üreticiyi tatmin etmediğini belirterek, fiyatın artmasının TMO’nun daha hızlı fındık alım yapması ile mümkün olabileceğini söyledi.

Giresun Ziraat Odası Başkanı Nurittin Karan, serbest piyasada oluşan 25 liralık fiyatın üreticiyi tatmin etmediğini belirterek, fiyatın artmasının TMO’nun daha hızlı fındık alım yapması ile mümkün olabileceğini söyledi.
Karan, “Ekim ayının sonuna geldiğimiz bugünlerde piyasada oluşan 25 liralık fiyat iyi bir fiyat değil. Fiyatın artması için TMO’nun alımları hızlandırması gerekiyor. TMO’nun bu ayda piyasadan 150 bin ton fındık alımı yapmış olması lazımdı bunu yapabilmiş olsaydı serbest piyasada fiyat daha da artabilirdi” dedi.
Karan, üreticinin kullandığı kışlık ve yazlık gübre fiyatlarının aşırı derecede yükseldiğini ifade ederek, “100 kiloluk yazlık ve kışlık gübre 600 lira oldu. Üretici bu fiyatlardan gübre aldığı taktirde ürününün büyük bölümünü gübreye vermiş olacak” diye konuşt

DOLARDAKİ YÜKSELİŞ İHRACATÇIYA NASIL YANSIDI ?
Giresun Ziraat Odası Başkanı Nurittin Karan, dolar artışının fındık ihracatçısına yansıması ile ilgili olarak ise, “Eğer ihracatçı daha önceki dolar kurundan belli bir anlaşma yapmış ise bu lehine olacak, eğer anlaşması yoksa elbetteki ihracatı olumsuz yönde etkileyecek” dedi. Karan, dolardaki yükselişin Avrupalı alıcıların işine yaradığının da altını çizdi.


130,00TL