Giresun Ziraat Odası Başkanlığı

Facebook

Başkanımız

Başkan

Şıracının şahidi bozacı

Şıracının şahidi bozacı


Giresun Ziraat Odası Başkanı Nurittin Karan, köşe yazarımız Murat Taşkın’ın fındıkla ilgili kaleme aldığı düşüncelerini hedef alarak, “Lüks otel lobilerinde alivrecilerin sözlerine kulak kabartmayı bırak da, fındıktaki gerçekleri yaz. Seni biz de takdir edelim, üretici de takdir etsin” dedi.

YARASI OLAN GOCUNUR

Karan, şunları kaydetti: “Evet, birileri Türk fındığına ve üreticisine ihanet ediyor. O birileri Türk fındığına tehdit unsuru oluşturmak için de, Gürcistan’da fındık dikim alanlarını genişletme çabası içerisinde. Bunu da yaparken, fındık fidanlarını bizim bahçelerimizden söküp götürüyor. Bunu söylemek suç ise, biz suç işlediğimizi kabul ediyoruz ama; bu gizli kaçak yapılıyorsa, asıl suçlu onlar ve onların borazancılarıdır. Bu vesileyle bir kez daha devlet yetkililerini bu konuda göreve çağırıyoruz. Uzun yıllar devlet ajansında görev yapmış ve bu kurumdan emekli olmuş zat, fındıkta onlarca sorun varken bunları es geçip, birilerinin sözcülüğünü yapmaya kalkıyor.

Orada duracaksın, o kadar uzun boylu değil o işler. Sen bizim muhatabımız değilsin, seninle bir işimiz de yok. Sen sus, ‘sahiplerin’ demiyoruz, eline not tutuşturup ‘al şunları yaz’ diyenler cevap versin bize. Ne demiş atalarımız: Yarası olan gocunur. Yazacaksan, geçen yıl fındık fiyatının 15 liradan nasıl 8 liraya düştüğünü, bu yıl rekoltenin çok az olmasına rağmen şu ağababalarının dillerinden düşürmediği arz-talep meselesini yaz da bir görelim! Doğru söze ne hacet?

‘Haksızlık karşısında susan,  dilsiz şeytandır. Ayinesi iştir kişinin lâfa bakılmaz.’ Ne güzel de yazmışsın! Senin o savundukların, binlerce kişiye işi ve 3 milyar dolar döviz girdisini babasının bahçesinde ürettiği fındıkla yapmıyor. Bin bir zahmetle, dağ bayır demeden tek tek bir araya getirdiği fındık üreticisinin alın teriyle gerçekleştiriyor.

DÜŞMAN DEĞİLİZ

Biz sanayici veya ihracatçı düşmanı değiliz. Onlar da bu döngünün bir parçası; fındık üreticisi olmazsa sanayi olmaz, sanayici olmazsa üretici olmaz. Biz sadece üreticimizin alın terinin hak ettiği değeri bulması için çaba harcıyoruz. Bu mücadelemiz de sonuna kadar devam edecek, bundan en ufak bir kuşkunuz olmasın. Sayın Taşkın, bir de 2016 fındık maliyetini yüksek ifade ettiğimizi ima etmiş. 17-18 lira gibi bir fındık fiyatı beklentimizden rahatsızlık duyuyorsa, Gürcistan fındığı yesin masasında. Son söz: Sayın Taşkın, sen hiç güzel canını sıkma, fındık yüzyılı aşkındır bu topraklarda var oldu, var olmaya da devam edecektir. Biz de fındık ve fındık üreticisinin hakkını savunmak için konuşmaya devam edeceğiz.”


130,00TL