Giresun Ziraat Odası Başkanlığı

Facebook

Başkanımız

Başkan

PİYASA UÇURUMA SÜRÜKLENİYOR

PİYASA UÇURUMA SÜRÜKLENİYOR


Giresun Ziraat Odası Başkanı Nurittin Karan, Fındık Konseyi, Fındık Tanıtım Grubu ve Ticaret Borsalarının işlevini kaybettiğini belirterek, bu kurumların birkaç ihracatçının eline geçtiğini kaydetti.

 

Giresun Ziraat Odası Başkanı Nurittin Karan, fındık sektöründe oynanan oyunları açık yüreklilikle dile getirmeye devam ediyor.

Karan, fındıkta arz talep dengesine dikkat çekti. Fındık sektöründe arz talep sektörünün tamamen iflas ettiğini ve piyasanın bir uçuruma doğru ilerlediğini ifade eden Karan, rekolte yüksek olunca arz talep dengesini devreye sokanların, rekolte düşük olunca ağızlarına almadığını kaydetti.  Karan, Ticaret Borsaları, Ulusal Fındık Konseyi ve Fındık Tanıtım Grubu’nun işlevini kaybettiğini ve bu kurumların birkaç ihracatçının eline geçtiğini ifade etti.

İşlevini kaybeden, Ticaret Borsaları, Ulusal Fındık Konseyi ve Fındık Tanıtım Grubu’nun amacından saparak, fındıkta tekelcilere hizmet etme yolunda ilerlediğini savunan Karan, tekelleşmenin her taşın altından çıkmaya başladığını aktardı.

BORSAYA TEŞEKKÜR

Nurittin Karan, Giresun Ticaret Borsası’na stok affı olduğu belirtilen 153 bin ton kabuklu fındığı borsa mühtahsil tescil listesinden çıkardığı için teşekkür ederek, “Giresun Ticaret Borsasına hatadan dönmelerinden dolayı teşekkür ederiz. Ama olmayan fındığı tescil ettiren üyelerin hayali tescillerinin önüne geçilmesini beklemekteyiz” dedi.

BİR KİLO BADEM 10.50 DOLAR

Ziraat Odası Başkanı Nurittin Karan, zaman zaman Amerikan bademinin fındığa alternatif olarak gösterildiğini de hatırlatarak şu görüşlere yer verdi;

“Badem ithalatı vergiler dahil 10.50 dolar, iç fındığın ihracatı ise vergiler dahil 7 dolar. Nasıl oluyor da, ekonomik olarak badem fındığa alternatif oluyor. Hesap ortada bademle fındığın arasında 3.5 dolar fark var. Hem nuga ve çikolatada fındık olmazsa olmaz diyeceksin, hem de fındıktan daha pahalı olan bir ürünü alternatif göstereceksin. Bu tek kelimeyle üreticinin alın terini daha ucuza kapatmaktır.”

MAZOT VE GÜBRE DESTEĞİ İCMALLERİ ASKIDA

Karan açıklamasının sonunda üreticilere mazot ve gübre desteği uyarısında bulunarak, mazot gübre desteği icmallerinin muhtarlıklarda askıya çıkarıldığını, başvuru yapan üreticilerin listeleri titizlikle kontrol etmeleri, herhangi bir hata tespit edilmesi durumunda askı süresi içerisinde gerekli düzeltmelerin yapılabilmesi için il ve ilçe müdürlüğüne müracaat etmelerini istedi.

 


130,00TL