Giresun Ziraat Odası Başkanlığı

Facebook

Başkanımız

Başkan

Karan´dan TMO´ya çağrı

Karan´dan TMO´ya çağrı


Giresun Ziraat Odası Başkanı Nurittin Karan, Toprak Mahsulleri Ofisi´nin fındık alımlarında kırık ve çürük oranlarında daha esnek davranarak, üreticilerin tüccara muhtaç edilmemesini istedi.

GZO Başkanı Karan yaptığı açıklamada; “TMO´nun çürük ve kırık oranlarının revize edilmesi gerektiğini” kaydetti.

Karan, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan´ın talimatıyla 1 Kasım itibariyle TMO´nun 2019 yılı fındık alım kampanyasına başladığını hatırlatarak, son günlerde çürük ve kırık oranından dolayı bazı üreticilerin TMO´ya ürün teslim edemediğini ve kapısından geri dönmek zorunda kaldığını ifade etti.

TMO tarafından fındık alımı sırasında yüzde 3 oranında çürük, yüzde 5 oranında ise kırık ve çatlak kriteri uygulandığını belirten Karan, bu oranların artırılması gerektiğini söyledi.

Karan, TMO´nun sezon başından 2 ay sonra fındık alımına başladığını vurgulayarak, “2019 yılı fındık hasadı yapılarak, çuvallanmasının ardından yaklaşık 3 ay geçti. Bölgemizin nemli ve rutubetli bir havaya sahip olduğunu ve fındıkta sağlıklı bir depolama sistemi bulunmadığını göz önünde bulunduracak olursak, Kasım ayından sonra fındıkta çürük ve çatlak oranının yüksek olması kaçınılmaz bir durumdur. Üreticilerimizin de bununla ilgili yapacak bir şeyleri yoktur. Üreticilerimiz adına TMO´dan talebimiz bu çürük ve kırık oranlarında daha esnek davranılarak, bu oranları yükseltilmesidir. Geçtiğimiz sezonda üreticilerimiz aynı sorunla karşı karşıya gelmiş ve çürük oranı yüzde 5, çatlak oranı ise yüzde 7´ye yükseltilmişti. Aynı duyarlığının bu sezonda yapılması bekliyor ve talep ediyoruz. Aksi takdirde üreticilerimiz tüccara mahkum edilecektir ve TMO´nun fındık alım kampanyasının bir anlamı kalmayacaktır. TMO yetkilileri tarafından konuyla ilgili bir an önce bir karar alarak, kamuoyuyla paylaşmasını bekliyoruz” dedi.

Karan, TMO tarafından üreticilerden dönüm başına 50 kilogram civarında fındık alımı gerçekleştirildiği de dikkat çekerek, bu miktarında dönüm başına en az 75 kilograma çıkarılması gerektiğini sözlerine ekledi.


130,00TL