Giresun Ziraat Odası Başkanlığı

Facebook

Başkanımız

Başkan

FINDIKTA TEKELLEŞMEYE HAYIR!

FINDIKTA TEKELLEŞMEYE HAYIR!


Giresun, Ordu ve Trabzon Ziraat Odaları, fındık fiyatındaki düşüşü ve tekelleşmeyi protesto etti. Ziraat Odaları Trabzon’un Arsin ilçesinde faaliyet gösteren İtalyan Ferrero fındık fabrikası önüne siyah çelenk bırakarak basın açıklaması yaptı.
Protesto eylemine Giresun’dan Giresun Ziraat Odası Başkanı Nurittin Karan, Ziraat Odaları İl Koordinasyon Kurulu Başkanı Erim Yaman ve İlçe Ziraat Odaları başkanları katıldı.
Trabzon, Giresun, Ordu ve Artvin’den gelen ve aralarında TZOB Yönetim Kurulu Üyesi ve Karadeniz Bölge Temsilcisi Hasan Kozoğlu, TZOB Yönetim Kurulu Üyesi Arslan Soydan’ın da bulunduğu ziraat odaları yöneticileri ve meclis üyeleri, Trabzon’un Arsin ilçesinde toplandı. Gruptakiler daha sonra Arsin Organize Sanayi Bölgesi’ne (OSB) geçerek, Oltan Gıda önüne siyah çelenk bıraktı.
Hasan Kozoğlu, TZOB’un çiftçinin temsilcisi ve anayasal bir meslek örgütü olduğunu belirterek, “Tek hedefimiz çiftçiyi korumaktır. Karadeniz’deki amacımız da fındık fiyatlarını düşürmeye yönelik haksız tavır, açıklama ve spekülatif girişimleri açığa çıkarmak, çiftçinin zarar etmesini önlemektir” dedi.
Fındığın önemli bir tarım ürünü olduğunu vurgulayan Kozoğlu, şöyle konuştu:
“Karadeniz’de 400 bin ailenin tarımıyla uğraştığı fındığın ülkeye 2,8 milyar dolar döviz kazandırdığı herkesin malumudur. Bugün ülkemizde 2,8 milyar dolar döviz kazandıran kaç ürün vardır? Bunu iyi görmek gerekir. Toplam gıda ve tarım ihracatının 6’da birini fındığın sağladığını kimse unutmasın. Herkes şunu iyi bilsin, fındığı üreten çiftçi olmadan fındıktan bahsedilemez. Üretici fındık üretmezse olmayan fındığın ticareti de ihracatı da olmaz, ne esnaf ne tüccar ne de ihracatçı kalır.”


130,00TL