Giresun Ziraat Odası Başkanlığı

Facebook

Başkanımız

Başkan

“Fındıkkabuğu ithalatı yasaklanmalıdır”

“Fındıkkabuğu ithalatı yasaklanmalıdır”


Giresun Ziraat Odası Başkanı Nurittin Karan, sınır kapılarından fındıkkabuğu ithalatının yasaklanması gerektiğini açıkladı.

Karan, geçtiğimiz günlerde bakanlar kurulu kararıyla sınır kapılarından fındık ithalatının yasaklandığını hatırlatarak, aynı kararın fındıkkabuğu içinde uygulanmasını istedi.

Dünya fındık üretiminin yüzde 75’ini elinde bulunduran Türkiye’nin fındıkkabuğu ithal etmesine bir anlam veremediklerini belirten Karan, bu kararın art niyetli kullanılabileceğine dikkat çekti. İthalatı serbest olduğu için zaman zaman Azerbaycan ve Gürcistan’dan Türkiye’ye fındıkkabuğu sokulduğu yönünde bilgiler aldıklarını ifade eden Karan, “Öncelikle şunu merak ediyoruz, ülkemizde fındıkkabuğuna çok büyük talep mi var ki, dışarıdan ithalat gerçekleştiriyoruz? Bölgemizi ve ilimizi baz alacak olursak fındık kırma fabrikalarından çıkan kabuk miktarı ihtiyacı karşılıyor ve hatta başka illerde gönderiliyor. Fındıkkabuğu daha çok fırınlar tarafından tercih ediliyor ve evlerde soba tutuşturmak için kullanılıyor. Bizim bildiğimiz kadarıyla büyük oranda talep gören bir yakacak değil. Bu nedenle ithalatını da doğru bulmuyoruz” dedi.

Fındıkkabuğu ithalatının art niyet doğura bileceğine vurgu yapan Karan şunları kaydetti;

“Sınır kapılarından fındıkkabuğu ithalatı suiistimal edilmeden bir an önce yasaklanmalıdır. Hiç kimseyi suçlamak ve töhmet altında bırak istemeyiz ama fındık o kadar değerli bir tarım ürünü ki, dolaylı yoldan Türk fındık üreticisinin hakkını gasp etmek isteyenler çıkabilir. Bunların önüne geçebilmek için nasıl sınır kapılarından fındık ithalatı yasaklandıysa fındıkkabuğu ithalatı da yasaklanmalıdır.”

Karan, fındıkkabuğu ithalatının Azerbaycan ve Gürcistan fındığına sahip çıkmak anlamına geldiğini de sözlerine ekledi


130,00TL