Giresun Ziraat Odası Başkanlığı

Facebook

Başkanımız

Başkan

FINDIK VE ÜRETİCİNİN TEK SAVUNUCUSU

FINDIK VE ÜRETİCİNİN TEK SAVUNUCUSU


Giresun serbest piyasada fındık fiyatı yükseliş eğiliminde. Geçen hafta 11 liraya kadar düşen fındık fiyatı 1.5 lira artışla 12.50 liraya kadar yükseldi. Giresun Ziraat Odası Başkanı Nurittin Karan’ın açıklamaları doğrultusunda, müdahale alım söylemleri piyasaya doping etkisi yaptı. Fındık fiyatında rüzgarın tersine döndüğünü ifade eden Karan, üreticilerin piyasayı yakından takip ederek, kafalarındaki fiyat oluşunca ürünlerini değerlendirmelerini istedi.

Giresun Ziraat Odası Başkanı Nurittin Karan, bugün fındığın serbest piyasada 12,50 liradan işlem gördüğünü, fiyatın yükselişe geçmesinin üreticinin yüzünü güldürdüğünü söyledi.
Fiyatın geçen hafta 11 liraya kadar indiğini dile getiren Karan, “Hafta başından itibaren rüzgar tersine döndü ve piyasa yeniden toparlandı. Bugün fındık, serbest piyasada 12,50 liradan işlem görüyor. Fiyatın yeniden yükselişe geçmesi üreticilerimizin yüzünü güldürdü.” dedi.
Karan, üreticilerin serbest piyasayı yakından takip etmesini isteyerek, akıllarındaki fiyat ile piyasadaki rakamın örtüşmesi durumunda fındıklarını değerlendirmelerini tavsiye etti.
Fındıkta fiyat tartışmaları ya da spekülasyonların sektörün tüm kesimlerine yarardan çok zarar getirdiğini ifade eden Karan, “Üretici kesimi olarak artık fiyat konusunun gündeme gelmesini, tartışmaların yaşanmasını istemiyoruz. Bu tartışmalar ne üreticimize ne de sektörün diğer unsurlarına yarar getirmiyor. Aksine ciddi zararlar veriyor. Biz fındık fiyatının herkesi memnun edecek seviyelerde olmasını istiyoruz. Artık bu tartışmaları bir kenara bırakarak fındıktaki asıl sorunlara odaklanmalıyız” dedi.
FİSKOBİRLİK’TE 25 KURUŞ FAZLA
FİSKOBİRLİK Yönetim Kurulu Üyesi Halit Ayar ise FİSKOBİRLİK’te dün54 randıman fındığın, 12,75 liradan işlem gördüğünü söyledi.
Ayar, serbest piyasayı yakından takip ettiklerini ve günlük fiyatı o günkü oluşan rakama göre ayarladıklarını belirterek, “FİSKOBİRLİK olarak alımlarımız piyasa şartlarının üzerinde devam etmekte. O gün piyasadaki fiyatın 10 ile 20 kuruş üzerindeki rakamdan alımlar gerçekleştiriyoruz. Bugün serbest piyasada fındık fiyatı 12,50 lira. Birlikte ise 54 randıman fındık 12,75 liradan alınmakta.” diye konuştu. Fındık üreticilerinden fındıklarını birlikten fiyat almadan değerlendirmemelerini isteyen Ayar, kendilerine getirilecek tüm fındığı almaya hazır olduklarını da sözlerine ekledi.


130,00TL