Giresun Ziraat Odası Başkanlığı

Facebook

Başkanımız

Başkan

Fındık Üreticisine Önemli Uyarı!

Fındık Üreticisine Önemli Uyarı!


Giresun Ziraat Odası Başkanı Nurittin Karan’dan fındık üreticisine önemli uyarı, “Fındıkta devlet destekli tarım sigortası için son başvuru tarihi 10 Mart’ta sona eriyor. İşinizi şansa bırakmayın. Ürününüzü TARSİM ile güvence altına alın.”

Giresun Ziraat Odası Başkanı Nurittin Karan, üreticileri zirai don, dolu ve fırtına gibi doğal afetlere karşı ürünlerini sigortalatmaya çağırdı. Karan yaptığı açıklamada, fındıkta devlet destekli tarım sigortası poliçe başvuru süresinin devam ettiğini, başvuru tarihinin 10 Mart 2018 tarihinde sona ereceğini kaydetti.
Fındıkta Mart ve Nisan aylalarının büyük risk oluşturduğunu hatırlatan Karan, hava sıcaklığının mevsim normallerinin üzerinde seyretmesine bağlı olarak bu yıl karanfillerin erken açtığını ve yalancı bahara aldanan fındık bahçelerinin yeşermeye başladığını ifade etti.
Sigorta bedelinin yüzde 50’sinin devlet tarafından karşılandığını hatırlatan Karan, “işinizi şansa bırakmayın, tarım sigortası yaptırın. Fındıkta don teminat priminin 3’te 2’sini devlet tarafından karşılamakta. Geçtiğimiz yıllarda özellikle zirai don afeti başta olmak üzere dolu ve fırtına fındıkta büyük hasarlara neden oldu. Devlet destekli tarım sigortası yaptıran üreticilerimiz hasarların karşılığını alırken, sigorta yaptırmayan üreticilerimiz büyük mağduriyet yaşadılar. Olası bir doğal afete karşı üreticilerimiz ürünlerini güvence altına almaları kendi menfaatlerine olacaktır. Şuanda bahçelerimizde fındığın ilk nişanesi olan karanfiller açmış durumda. Hava konuşları ise mevsim normallerinin üzerinde seyretmekte. Önümüzdeki Mart ve Nisan ayı fındık için en riskli ay. Bugünden ürünümüzü güvence altına alırsak rahat bir dönem geçirmiş oluruz. Çiftçi Kayıt Sistemine kayıtlı üreticilerimiz Tarım Sigortaları Havuzu’nun (TARSİM) yetkili kıldığı FİSKOBİRLİK ve sigorta acentelerine giderek poliçe başvurusunda bulunabilirler” dedi.
Tarım sigortası için son poliçe başvuru tarihinin 10 Mart 2018 olduğunu belirten Karan üreticilere şu uyarıda bulundu;
“Sigorta yaptıracak olan üreticilerimiz son günü beklemeden ürünlerini sigortalatmalılardır. Çünkü teminat süresi poliçe başvuru tarihinden 7 gün sonra yürürlüğe girmektedir. Birde üreticilerimiz sigorta yaptırmadan önce bahçelerini dolaşarak karanfil sayısına göre ocak başı tahmini fındık miktarını belirleyerek sigorta yaptırmaları kendi menfaatlerine olacaktır.


130,00TL