Giresun Ziraat Odası Başkanlığı

Facebook

Başkanımız

Başkan

“FINDIK TABAN FİYATI EN AZ 20 TL OLMALI”

“FINDIK TABAN FİYATI EN AZ 20 TL OLMALI”


FİYAT KONUSUNDA Kİ DÜŞÜNCEMİZ BUDUR ..!!!

Giresun Ziraat Odası Başkanı Nurittin Karan, Türkiye’nin 2019 yılı fındık sezonuna sıfır stokla girmeye hazırlandığına dikkat çekerek, “hiç kimse uyduruk bahanelerle fındık fiyatını düşürmeye çalışmasın” dedi. Karan, TMO’nun depolarında bulunan kabuklu fındığı kilogramı 18 liradan sattığını da hatırlatarak, fındık alım fiyatının en az 20 lira olması gerektiğinin altını çizdi.

Giresun Ziraat Odası Başkanı Nurittin Karan, Karadeniz Bölgesi’nin birinci gündem maddesi olan fındıkla ilgili çarpıcı açıklamalarda bulundu. Fındık üreticisinin hasat için artık gün saydığını, bu ay sonu itibariyle Giresun ve Doğu Karadeniz Bölgesi’nde üreticilerin hasat için bahçeye gireceğini belirten Karan, üretici beline sepetini takmadan fındık taban fiyatının açıklanması gerektiğini bir kez daha dile getirdi.
Hasat öncesi fındık fiyatında yapılan spekülasyona vurgu yapan Karan, “her sezon tekelci zihniyet ve işbirlikçileri tarafından sürekli uyduruk bahanelerle fındık fiyatını düşürenler bu yıl artık bu bahanelerin arkasına saklanamazlar. Sürekli 2016, 2017 sezonunda yok fındık, çürük, nem fazla, aflatoksin var, piyasada fındık çok, büyük alıcı alımı kapattı gibi bahane üretenler şunu sormak isterim; çürük ve nemli olduğunu iddia ettiğiniz fındıkları iki, üç yıl sonra TMO’dan alıp satarken hiç çürük, hiç nemli, hiç aflatoksinli olmadı. Artık böyle uydurma bahanelerin arkasına sığınmayın” dedi.
“FINDIK TABAN FİYATI EN AZ 20 TL OLMALI”
Fındık alım politikası ve taban fiyatla ilgili TMO yetkilileri ve siyasetçilere seslenen Karan, “TMO’nun depolarındaki fındık 18 lira edecek. TMO kazanacak. İhracatçı kazanacak. Ama üretici kazanmayacak. Böyle bir sistemi ve ticareti kabul etmiyoruz. Bu yıl fındık taban fiyatı en 20 lira olmalıdır ki, üretici de kazansın” ifadelerini kullandı.
Karan, serbest piyasada oluşturulmaya çalışan fiyat spekülasyonlarına üreticilerin itibar etmemelerini de isteyerek, TMO’nun taban fiyatını beklemelerini, ona göre hareket etmelerini istedi.


130,00TL