Giresun Ziraat Odası Başkanlığı

Facebook

Başkanımız

Başkan

Fındık fiyatındaki düşüşe tepkiler – Giresun Ziraat Odaları Koordinasyon Kurulu Başkanı Yaman: – “Üretici kan ağlıyor. Devlet bir an önce piyasaya girmeli. TMO derhal devreye sokulmalı ve taban fiyat uygulaması hayata geçirilmelidir”

Fındık fiyatındaki düşüşe tepkiler – Giresun Ziraat Odaları Koordinasyon Kurulu Başkanı Yaman: – “Üretici kan ağlıyor. Devlet bir an önce piyasaya girmeli. TMO derhal devreye sokulmalı ve taban fiyat uygulaması hayata geçirilmelidir”


– Giresun Ziraat Odaları Koordinasyon Kurulu Başkanı Erim Yaman, fındık üreticisinin zor durumda olduğunu belirterek, “Devlet bir an önce piyasaya girmeli. TMO derhal devreye sokulmalı ve taban fiyat uygulaması hayata geçirilmelidir.” dedi. Yaman, Giresun Ziraat Odası binasında düzenlediği basın toplantısında, 2015 Ağustos ayında sezona 12 liradan başlayan ve 15 liraya kadar yükselen fındık fiyatının, bugünlerde piyasada 8 liradan işlem gördüğünü söyledi. Fındık fiyatında istikrarın kalmadığını öne süren Yaman, “Gelinen noktada serbest piyasa koşulları fındık fiyatında tam anlamıyla kaosa dönüştü. Fındık fiyatında istikrar kalmadı. Fiyat birkaç alıcının insafına bırakıldı. Özellikle bu sezon, fındık fiyatları üzerinde oynanan oyun ayyuka çıkmış durumdadır.” ifadelerini kullandı. Yaman, devletin bir an önce piyasaya girerek fındık alımı yapması gerektiğini, bu yolla üreticinin mağduriyetinin önüne geçilebileceğini belirterek, sözlerini şöyle sürdürdü: “Bugün fiyatın yerlerde sürünmesinin sebebinin tekelleşmeden kaynaklı olduğu ortadadır. Artık üreticinin sabrı kalmadı, bıçak kemiğe dayandı. Üretici yeteri kadar mağdur edildi. Buna ‘dur’ denilmeli. Üretici kan ağlıyor. Daha ne beklenmekte, devlet bir an önce piyasaya girmeli. TMO derhal devreye sokulmalı ve taban fiyat uygulaması hayata geçirilmelidir. Üreticinin mağduriyeti derhal giderilmelidir. Üreticimizin sesini ve mağduriyetini görün, gerekli müdahaleyi yapın, bu oyuna son verin.” Ziraat odaları olarak fındık ve fındık üreticisinin hakları ile menfaatlerini koruma adına mücadele etmeyi sürdüreceklerini dile getiren Yaman, “Fındık sektörünün hızla tekelleşmeye gittiğini de belirtmek isteriz. Aslında asıl sorun budur. Türk fındığı tekelleşmeye doğru gidiyor. Eğer bugün bu tekelleşmeye ‘dur’ diyemezsek Türk fındığını büyük tehlike beklemektedir” diye konuştu.


130,00TL