Giresun Ziraat Odası Başkanlığı

Facebook

Başkanımız

Başkan

Fındığa fırtına darbesi! Dondan zarar gören fındık ikinci darbeyi şiddetli fırtınadan yedi. Fırtına fındık bahçelerinde hasara yol açtı.

Fındığa fırtına darbesi!  Dondan zarar gören fındık ikinci darbeyi şiddetli fırtınadan yedi. Fırtına fındık bahçelerinde hasara yol açtı.


Dondan zarar gören fındık ikinci darbeyi şiddetli fırtınadan yedi. Fırtına fındık bahçelerinde hasara yol açtı.

HASARA YOL AÇTI

Giresun’da önceki gece etkili olan kuvvetli rüzgar fındık bahçelerinde hasara yol açtı.  Giresun Ziraat Odası Başkanı Nurittin Karan, Giresun’da önceki gece etkilisini gösteren kuvvetli rüzgarın fındık bahçelerinde hasara yol açtığını ve incelemelerde kuvvetli rüzgarın yol açtığı hasarın gözle görüldüğünü söyledi. Karan ”Fındıkta en riskli ay olan Mart ayı kendisini ciddi anlamda hissettirdi, zirai dondan sonra fındığımızı şimdide fırtına vurdu” dedi.

DON UN ZARARLARI İNCELENİYOR

Karan, “Geçtiğimiz günlerde etkili olan kar yağışı ve soğuk hava zirai don hasarına neden oldu. Don hasarının boyutu yetkililer tarafından inceleniyor. Daha don hasarının boyutu ortaya çıkmadan 2016 ürünümüz başına bir hasar daha geldi. Önceki gece ilimizde etkili olan kuvvetli lodos fındık bahçelerinde gözle görülür hasara neden oldu” şeklinde konuştu.

RİSK SÜRÜYOR

Giresun Ziraat Odası Başkanı Nurittin Karan; “Zirai donun ardından yaşanan fırtına umudunu dalın ucundaki ürüne bağlayan üreticilerimizi üzdü. Bu yıl ilk belirlemelere göre rekoltenin düşük gerçekleşmesi bekleniyor. Bir de üzerine don ve fırtına hasarı umutları daha da köreltti. Temennimiz bundan sonraki süreçte ürünümüzün başına başka bir şey gelmemesidir. Ancak fındıkta risk geçmiş değil. İnşallah bundan sonra ürünümüzün başına başka bir doğal afet gelmez” dedi.

 


130,00TL