Giresun Ziraat Odası Başkanlığı

Facebook

Başkanımız

Başkan

Alan Bazlı Ödemeler Kalkıyor mu?

Alan Bazlı Ödemeler Kalkıyor mu?


“Alan bazlı gelir desteği olmazsa olmazımızdır”

Giresun Ziraat Odası Başkanı Nurittin Karan, fındıkta alan bazlı gelir desteğinin üretici için olmazsa olmaz olduğunu ifade etti.

Karan, alan bazlı gelir desteğinin bakanlar kurulunda görüşülerek devamı konusunda müjdeli haber beklediklerini kaydetti.

Karan, 2009 yılından beri uygulanan alan bazlı gelir desteğinin fındık üreticisine cansuyu olduğunu, bölge ve ilimiz ekonomisine önemli bir ekonomik girdi sağladığını kaydetti.

7 yıldır kesintisiz devam eden alan bazlı gelir desteğinin devam edeceği yönünde hükümet yetkilileri tarafından daha önce yapılan açıklamalara sonuna kadar güvendiklerini aktaran Karan, “fındıkta alan bazlı gelir desteği üreticisi için olmazsa olmazdır. Hükümetimiz tarafından 2009 yılından beri uygulanan destek ödemesi üreticimiz için her yıl cansuyu olmuştur. Alan bazlı gelir desteğinin baş mimarı dönemin Başbakanı Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan başta olmak üzere Başbakanımız Binali Yıldırım, Başbakan Yardımcımız Nurettin Canikli, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanımız Faruk Çelik, bakanlar kurulu ve bölge milletvekillerimize bir kez daha teşekkür ediyoruz. Devamı noktasında en ufak bir tereddüdümüz yok. Bu yıl rekolte düşüklüğüyle şok yaşayan üreticilerimiz bugünlerde hükümetimizden müjdeli bir haber beklemekte. Bu yıl fındık yok. Üreticimiz büyük ekonomik kayıp içersinde. Bakanlar kurulunda fındıkta alan bazlı gelir desteğinin devamıyla ilgili alınacak olan karar bizi son derece mutlu edecektir. Bu kararın en kısa zamanda alınmasını binlerce fındık üreticisi adına bekliyor ve talep ediyoruz. Alan bazlı desteklerin devamı kadar zamanında verilmesi de büyük önem arz etmektedir. Bu nedenle fındıktaki alan bazlı destek ödemesinin 2017 ve sonrasında da devam etmesi gerekmektedir” dedi.

Karan, Giresun’da bu yıl 76 bin 433 üreticiye yaklaşık 165 milyon lira destek ödemesi yapıldığını hatırlattı. 25.08.2016


130,00TL